O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Średnia temperatura w 2021 osiągnęła 1,1 do 1,2 stopni. To był gorący rok

temperatura

Średnia temperatura w 2021 roku wynosiła 1,1 do 1,2 st. C. więcej niż temperatury sprzed epoki przemysłowej ok. 150 lat temu.

Według europejskiej służby monitorującej zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S) rok 2021 był piątym najgorętszym w historii od początku prowadzenia zapisów, dotyczących średnich temperatur rocznych w 1850 roku. Jak zaznacza C3S, dotąd najgorętsze odnotowane lata to 2020 i 2016 rok. Ostatnie 7 lat były najgorętszymi siedmioma latami w historii.

Wysoka temperatura w 2021

2021 rok był piątym najgorętszym w historii od początku prowadzenia zapisów, dotyczących średnich temperatur rocznych w 1850 roku. Średnia temperatura w 2021 roku wynosiła 1,1 do 1,2 st. C. więcej niż temperatury sprzed epoki przemysłowej ok. 150 lat temu. Rządy zobowiązują się do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury o 1,5 st. C., aby powstrzymać zmiany klimatyczne, jednak naukowcy podkreślają, że czas ucieka.

Jak dotąd najgorętsze odnotowane lata to 2020 i 2016 rok. Ostatnie 7 lat były najgorętszymi siedmioma latami w historii - zaznacza C3S.temperatura termometr

Europa przeżyła upalne lato, a rekordowa temperatura w zachodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie została pobita o kilka stopni. Wielkie pożary w lipcu i sierpniu zniszczyły niemal całe miasta i doprowadziły do śmierci setek ludzi.

"Wydarzenia te wyraźnie przypominają o potrzebie zmiany naszych sposobów postępowania, podjęcia zdecydowanych i skutecznych kroków w kierunku zrównoważonego społeczeństwa oraz pracy na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla" – wyjaśnia Carlo Buontempo, dyrektor C3S.

Służba podała, że na początku 2021 roku temperatury były stosunkowo niskie w porównaniu z ostatnimi latami, ale średnia temperatura w czerwcu była co najmniej jedną z czterech najgorętszych w historii.

Stężenie CO2 i poziom metanu

Średnia temperatura w 2021 roku wynosiła 1,1 do 1,2 st. C. Co z CO2 i metanem? Stężenie dwutlenku węgla osiągnęło w zeszłym roku 414,3 części na milion, rosnąc w podobnym tempie jak w 2020 roku. Naukowcy zauważyli także, że poziom metanu w atmosferze wzrósł, osiągając bezprecedensową wartość około 1876 części na miliard. Tempo wzrostu metanu było również wyższe niż w 2020 roku. Według C3S, oba wskaźniki były bardzo wysokie w porównaniu z danymi satelitarnymi z ostatnich dwóch dekad. Naukowcy twierdzą, że obniżenie poziomu metanu jest ważne, ponieważ ten gaz ma silniejsze działanie niż CO2, jednak utrzymuje się znacznie krócej w ziemskiej atmosferze.

"Łatwo byłoby zlekceważyć najnowsze dane dotyczące globalnej wartości temperatur (...). Kto celebruje piąte miejsce w jakiejkolwiek dyscyplinie? Gdybyśmy byli w filmie, te coroczne aktualizacje temperatury byłyby złowieszczym biciem bębna sygnalizującym, że fabuła staje się coraz mroczniejsza" – skomentował w artykule BBC Justin Rowlatt, redaktor zajmujący się zmianami klimatu.

"Mierzą tempo zmian w naszym świecie. Przyrosty mogą być niewielkie – ułamek stopnia – ale kierunek jazdy jest nieunikniony. (...) rytm, który wyznaczają, coraz bardziej wyznacza tempo całego naszego życia. Pomyślmy o pożarach i powodziach, które dotknęły tak wielu ludzi w 2021 roku. A teraz spójrzmy raz jeszcze na to, co mówią nam dane: siedem najgorętszych lat, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, to ostatnie siedem lat" – dodał Rowlatt.

Dane C3S pochodzą z konstelacji satelitów Sentinel, które monitorują Ziemię z orbity, a także z pomiarów wykonywanych na poziomie gruntu. 

Czytaj także: Handel emisjami CO2 w UE jest jak system hazardowy

PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023