O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Śląski Konwent Klimatyczny Climate-Con 2021 na Stadionie Śląskim

Climate-Con 2021

Poświęcony ekologicznym wyzwaniom miast i regionów I Śląski Konwent Klimatyczny "Climate-Con 2021" rozpoczął się w poniedziałek na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Dwudniowa, zainicjowana przez samorząd regionu, impreza koncentruje się na jakości powietrza. Jak powiedział na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie imprezy marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, kongres m.in. obrazuje zachodzące na Śląsku zmiany w zakresie postrzegania kwestii jakości powietrza czy ochrony środowiska, a także wyzwania związane z transformacją energetyczną i gospodarczą.

Climate-Con 2021 na Stadionie Śląskim

Konwent Climate-Con 2021 skupia się na klimacie i transformacji energetycznej.

Nasza strategia Zielone Śląskie 2030 to nie slogan – to przede wszystkim zwrócenie się ku gospodarce niskoemisyjnej, opartej o wiedzę, o technologie. Transformacja energetyczna puka mocno do naszych drzwi, ale my jesteśmy do niej przygotowani; pracujemy nad tym od trzech lat.

– zadeklarował Chełstowski.

Wyraził radość, że w konwencie uczestniczy młodzież.

Ona będzie debatowała o swojej przyszłości, o tym, jak chce, aby ta przyszłość na Śląsku wyglądała, bo to ona będzie beneficjentem zmian, które mam nadzieję, dokonają się. W związku z tym musimy sobie stawiać konkretne cele i konkretne zadania. (…) Ta perspektywa musi bardzo wiele rzeczy zmienić.

– dodał marszałek woj. śląskiego.

Członkini zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała zapewniła, że samorząd województwa o klimacie myśli od początku swej kadencji. W strukturach departamentu projektów regionalnych powstał specjalny referat ds. klimatu – to ci urzędnicy zajmują się projektami związanymi z ochroną i poprawą jakości powietrza, a także inicjowaniem współpracy ponadregionalnej w tym zakresie.

Efektem tego są projekty: międzynarodowe i krajowe. To również kampanie edukacyjne, jeżeli chodzi o wdrażanie regionalnej uchwały antysmogowej czy programu ochrony powietrza woj. śląskiego.

– zaznaczyła Domogała.

Wymieniła dwa projekty finansowane z europejskiego instrumentu finansowego LIFE. Jeden z nich woj. śląskie realizuje wspólnie z woj. małopolskim (w jego ramach przygotowano m.in. rozpoczynający się kongres). Rozpoczyna się też projekt „LIFE – Śląskie. Przywracamy błękit”, łączący 90 partnerów, w tym 80 samorządowych, a także partnerów merytorycznych.

To jest wyjątkowy projekt dlatego, że wszystkie 167 gmin na terenie woj. śląskiego będzie miało swoich ekodoradców. Będą oni wspierać mieszkańców w tym, jak powinni zmieniać kotły, jak analizować efektywność energetyczną budynków; będą wspierać także gminy. Udało nam się też wpisać realizację w tym projekcie zadań demonstracyjnych, np. przekształcenia budynków użyteczności publicznej w budynki zeroemisyjne.

– zasygnalizowała Domogała.

Rozbudowana formuła konwentu

W zapowiedziach konwentu Climate-Con 2021 zaznaczono, Climate Con 2021 że ma być to wydarzenie o rozbudowanej formule, które łączy w sobie cechy konferencji, warsztatów i eventów. Celem ma być edukacja i podniesienie świadomości nt. poprawy jakości powietrza – w samorządach i w społeczeństwie.

Dwudniowe wydarzenie wypełniają: 15 sesji tematycznych (dyskusje, prezentacje referatów), 3 warsztaty (dla samorządów i dla uczniów), 2 pokazy filmów o tematyce ekologicznej, a także sesja small talks.

Tematami sesji mają być m.in. poprawa jakości powietrza, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z sektorów, efektywność energetyczna budynków, zieleń i rośliny jako element systemu poprawy jakości powietrza, transport i strefy czystego transportu, ślad węglowy, woda i ślad wody, instrumenty finansowe (UE, krajowe, regionalne), technologie na rzecz miast i regionów wolnych od smogu oraz dobre praktyki i projekty miast i regionów.

Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej (stacjonarnie i transmisja online). Udział w nim jest bezpłatny – na podstawie rejestracji.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu zintegrowanego LIFE "Wdrażanie programu ochrony powietrza dla woj. małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze", współfinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE w ramach środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj też: Kurtyka: W ciągu 20 lat Polskę czeka transformacja energetyczna

PAP/fot.tt,Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego,KSSE S.A.

swiatrolnika.info 2023