PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Ślad węglowy spowoduje wzrost ceny mięsa w Niemczech o 146%

Ślad węglowy spowoduje wzrost ceny mięsa w Niemczech o 146%

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-27 10:00:26
Ślad węglowy

Jeśli w kosztach produktów doliczymy rekompensatę za wpływ emisji dwutlenku węgla podczas produkcji na klimat, to ceny produktów roślinnych wytwarzanych w Niemczech wzrosną o 6-25 proc., nabiał - o 40-91 proc., mięsa - o 70-146 proc. Naukowcy obliczyli efekty zewnętrzne dla niemieckich produktów rolnych, takie jak ślad węglowy i opublikowali wyniki w czasopiśmie Nature Communications.

Ślad węglowy wliczony w koszty

Jedną z podstawowych zasad zielonej gospodarki jest internalizacja efektów zewnętrznych, to znaczy włączenie efektów zewnętrznych do kosztu wytworzonych dóbr. Dobrym przykładem takich efektów zewnętrznych są emisje gazów cieplarnianych towarzyszące produkcji, czyli ślad węglowy. Prawie nigdy nie są wliczone w cenę, nie płacą za nie zanieczyszczający ani konsument, a jak przekonują ekolodzy, stają się obciążeniem dla innych uczestników rynku, przyszłych pokoleń i środowiska.

Naukowcy pod kierunkiem Maximiliana Piepera z Uniwersytetu Technicznego w Monachium obliczyli klimatyczne efekty zewnętrzne (ślad węglowy) związane z produkcją różnego rodzaju produktów rolnych w Niemczech i wyliczyli je. Badania produktów roślinnych obejmowały warzywa, owoce, zboża, rośliny okopowe, rośliny strączkowe i oleiste, nabiał - mleko, sery i masło, produkty pochodzenia zwierzęcego - jaja kurze, drób, trzodę chlewną i bydło. Oddzielnie rozważono konwencjonalne i ekologiczne metody produkcji. Dane produktu zostały pobrane z Niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego i AMI Centrum Analiz Produktów Rolnych, a dane dotyczące emisji z globalnego modelu GEMIS. Według raportu IPCC, koszt emisji jednej tony dwutlenku węgla został uznany za równy 180 euro.

Agrounia protestuje w Strykowie. Kołodziejczak: rząd musi wziąć na siebie odpowiedzialność

Ślad węglowy oznacza podwyżki

Jak wykazały badania, najniższe okazały się Slad weglowy efekty zewnętrzne produktów roślinnych. Aby uwzględnić wpływ na klimat i ślad węglowy, do ich kosztu należy doliczyć 0,02 euro za kilogram produktów ekologicznych i 0,04 euro za kilogram produktów konwencjonalnych, czyli cena będzie o 6-25 procent wyższa niż obecna. Produkcji produktów mleczarskich towarzyszą wyższe wielkości emisji dwutlenku węgla, a ich uczciwa cena powinna być o 40-91 proc. wyższa od obecnej.

Cena produktów mięsnych jest najbardziej oddalona od targów i przez ślad węglowy powinna wzrosnąć o 71-146 proc. Autorzy badania wyjaśniają dużą różnicę między efektami zewnętrznymi produktów organicznych i nieorganicznych fundamentalnymi różnicami na wszystkich etapach produkcji. Na przykład metoda ekologiczna oznacza zakaz stosowania paszy uprawianej daleko od miejsca produkcji i niezgodnej z normami środowiskowymi, w szczególności soi brazylijskiej lub argentyńskiej.

Badania nie zawsze wskazują na korzyści dla środowiska wynikające z unikania mięsa: na przykład pięć lat temu amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że lepiej jest zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii niż całkowicie zaprzestać spożywania produktów mięsnych. Korzyści zdrowotne wynikające z diety wegetariańskiej są kontrowersyjne - naukowcy odkryli niedawno, że zwiększa ona ryzyko złamań u osób po 50. roku życia, a w jej bardziej wegańskiej wersji u osób w każdym wieku.

meatinfo.ru/fot.pxhere


Autor: Sebastian Wroniewski

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści


Autor: Sebastian Wroniewski

KGHM Polska Miedź sfinansuje badania bocianów


Autor: Świat Rolnika

Najstarsze drzewo świata ma prawdopodobnie 5400 lat i chilijskie korzenie


BULT SMOGOWICZE