PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Skórki od bananów jako nawóz? Ciekawy pomysł warszawskiej radnej

Skórki od bananów jako nawóz? Ciekawy pomysł warszawskiej radnej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-11 01:00:00
Skórki od bananów

Skórki od bananów mogą być wykorzystane jako nawóz oraz płyn odstraszający mszyce. Warszawska radna rozmawia z ogrodnikami.

Radna Ochoty Sylwia Mróz znana z kontrowersyjnych pomysłów dotyczących ochrony środowiska, zaproponowała miejskim ogrodnikom, aby ze skórek od bananów produkowali nawóz do zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, a także – odstraszania mszyc w Warszawie.

Nowe zastosowanie skórek po bananach

Radna Ochoty Sylwia Mróz zimą proponowała burmistrzowi Ochoty magazynowanie i ponowne wykorzystanie śniegu oraz posypywanie śliskich chodników fusami od kawy. Tym razem w interpelacji przedstawiła pomysł, aby skórki od bananów przerabiać na nawóz i płyn do odstraszania mszyc w mieście.

"W ostatnim czasie naturalne sposoby nawożenia roślin zyskują na popularności, dlatego z zainteresowaniem śledzę wszelkie nowinki w tym zakresie i chętnie sprawdzam ich działanie w praktyce. Jedną z takich interesujących propozycji jest między innymi nawóz ze skórek od banana" – napisała radna w interpelacji skierowanej do urzędników z Ochoty. "Zwykle po zjedzeniu owocu skórki wyrzucamy do śmieci, co jednak jest błędem, gdyż tracimy w ten sposób doskonały surowiec na nawóz" – dodała.

,,Jak zaznaczyła, skórki bananów są skarbnicą wielu minerałów i związków organicznych, które dla roślin stanowią wartościowe pożywienie. "Znajdziemy w nich m.in. sporo potasu i fosforu (szczególnie ważnych dla roślin kwitnących oraz pomidorów), ale także magnez, wapń, siarkę czy kwas krzemowy" – dodała.

Sylwia Mróz opisuje kilka sposobów na wykorzystanie, jako nawóz skórek od bananów. Można je pocięte zakopać w ziemi, przygotować wyciąg, przerobić na nawóz w proszku lub uzyskać z nich gnojówkę.

Skórki od bananów jako nawóz – czy to ma szansę się przyjąć?

"Na biegach organizowanych przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszaw na mecie biegaczkom i biegaczom rozdawane są banany. Czy skórki od bananów można by było wykorzystać, jako nawóz do zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, a także – odstraszania mszyc w warszawie? Czy Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który zajmuje się m.in. nasadzeniami i pielęgnacją oraz prowadzeniem kontroli i podejmowaniem działań dotyczących utrzymania w należytym stanie drzew i krzewów oraz zieleni niskiej w naszym zielonym mieście, a także edukacją ekologiczną mógłby włączyć się w proces i doradzić Aktywnej Warszawie jak przestać traktować skórki od bananów, jako odpad?" – pyta radna.

"Zarząd Zieleni nie zamyka się na żadne pomysły, które mogłyby sprzyjać rozwojowi i pielęgnacji zieleni w naszym mieście. Pomysł ze skórkami od bananów na szerszą skalę nie był jeszcze przez nas analizowany, ale na pewno wymaga on zestawienie z obowiązującymi przepisami Ustawy o odpadach i zgody Ministerstwa Rolnictwa na wprowadzenie nawozu do obrotu" – przekazała rzeczniczka Zarządu Zieleni Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Rzeczniczka przypomniała, że miejscy ogrodnicy od kilku lat edukują warszawiaków w zakresie m.in. tworzenia przydomowych kompostowników. "Część z tych warsztatów odbyła się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, a na kolejne będziemy zapraszać mieszkańców jesienią" – dodała.

Czytaj również:Środki ochrony roślin muszą być oryginalne! Nie kupuj podróbek

PAP /fot.pixabay