PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Sęp płowy został dostrzeżony przez przyrodników na Babiej Górze

Sęp płowy został dostrzeżony przez przyrodników na Babiej Górze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-22 09:00:00
Sęp płowy

Sęp płowy, który rzadko jest widywany w Polsce, został dostrzeżony w rejonie Babiej Góry przez pracowników tamtejszego parku narodowego. 

W czwartek na profilu facebookowym opublikowali zdjęcia z przelotu tego ogromnego ptaka. Ptaki te są obserwowane w naszym kraju na przelotach. Rozpiętość skrzydeł sępa płowego osiąga 265 cm, a naszego największego krajowego bielika osiąga granicę 240 cm. Przyrodnicy nie potrafią powiedzieć, skąd mógł przylecieć sęp.

Sęp płowy dostrzeżony na Babiej Górze

"Egzotyk na babiogórskim niebie! Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego dzielą się bardzo ciekawą i rzadką obserwacją sępa płowego. Ptaki te są obserwowane w naszym kraju na przelotach. Rozpiętość skrzydeł sępa płowego osiąga 265 cm, a naszego największego krajowego bielika osiąga granicę 240 cm" – wskazali przyrodnicy z Parku.

Maciej Mażul z BgPN w rozmowie z PAP powiedział, że ptak w trakcie przelotu zatrzymuje się na kilka dni w jednym miejscu, czekając na odpowiednie warunki do dalszej podróży. 

"Cieszę się, że udało się go sfotografować. Mamy dowód, że się tu pojawia. W ubiegłym roku sęp płowy był widziany, ale nie udało się tego udokumentować" – powiedział.

Sęp płowy

Przyrodnicy nie wiedzą skąd przyleciał ptak

Mażul przyznał, że przyrodnicy nie potrafią powiedzieć, skąd mógł przylecieć sęp.

"Te ptaki, gdy dojrzewają, szukają swojego miejsca. Pokonują duże przestrzenie. Tam, gdzie znajdą dobre warunki do życia, zostają. W tym przypadku nie potrafimy powiedzieć, skąd przyleciał" – powiedział.

Sęp płowy jest dużym ptakiem padlinożernym w rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje m.in. południe Europy i północną Afrykę.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów – Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

Czytaj też: Rybołowy wracają na swoje lęgowiska w Ziemii Lubuskiej

PAP/fot.Facebook/Pixabay


Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 19:00:00

Piecuszek – pospolity ptak lęgowy o pięknym śpiewie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 17:00:00

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-25 17:00:00

BULT SMOGOWICZE