O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-12-2021

Autor: Michał Rybka

Ścieki przemysłowe i komunalne stanowią zagrożenie dla środowiska

ścieki

Problem prawidłowej gospodarki wodnej stanowi zmniejszający się zasób słodkiej wody na świecie, ale także pogarszająca się jakość wody przez ścieki.

Te dwa główne problemy uniemożliwiają wodzie przeprowadzania jej naturalnego procesu samooczyszczania. Przyczynił się do tego dynamiczny rozwój gospodarki – wzrost produkcji przemysłowej, intensyfikacja rolnictwa oraz powstawanie dużych aglomeracji miejskich. Czynniki te wpływają na pojawianie się nowych rodzajów presji na ekosystemy wodne. Największe zagrożenie istnieje dla wód powierzchniowych w postaci zrzucania do niej ścieków.

Podział ścieków na przemysłowe i komunalne

Ścieki przemysłowe to rodzaj ścieków niebędących ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi. Powstają one w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową. Są też mieszaniną ze ściekami, które odprowadza się poprzez urządzenia kanalizacyjne tych zakładów.

Z kolei ścieki komunalne to rodzaj odpadów bytowych lub mieszaniny ze ściekami przemysłowymi albo wodami opadowymi bądź roztopowymi. Ścieki komunalne odprowadza się poprzez urządzenia, które służą do realizacji zadań własnych gminy w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych.

Od 2000 r. do 2020 r. ilość ścieków przemysłowych i komunalnych wymagających oczyszczenia zmalała o ok. 12% (z 2 501,5 hm3 do 2 195,1 hm3 ), z kolei ilość ścieków nieoczyszczanych zmalała o 59% (z 301,3 hm3 do 124,5 hm3 ), przy jednoczesnym zmniejszeniu o 37% udziału ścieków oczyszczanych mechanicznie (z 732,7 hm3 do 461,9 hm3 ) i ponad dwukrotnym zwiększeniu (z 460,4 hm3 do 1 156,7 hm3 ) ilości ścieków oczyszczanych w oczyszczalniach z podwyższonym usuwaniem biogenów. Szczegółowa grafika pod spodem.

scieki2

Ścieki i ich odprowadzanie w liczbach

Od pewnego czasu obserwuje się zmianę podejścia do sposobu oczyszczania ścieków taką jak np. próba wyparcia metod zorientowanych na mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń przez wysokoefektywne technologie oczyszczania ścieków z pogłębionym usuwaniem związków azotu i fosforu.
Rok temu ilość ścieków wymagających oczyszczania mechanicznego była na poziomie 61,0 hm3 , co stanowi 22% ścieków oczyszczanych, natomiast ilość ścieków poddanych zaawansowanym procesom oczyszczania wynosiła 1 156,7 hm3 (56% ścieków poddanych procesom oczyszczania). Pozostałe 6% nie zostało poddane ww. procesom. To pokazuje, że ilość ścieków odprowadzonych bez oczyszczania w 2020 r. wynosiła 124,5 hm3. Szczegółowa grafika pod spodem.

scieki3

Gospodarka ściekowa w Polsce rozwija się

Aby udoskonalić polską gospodarkę wodno-ściekową, trzeba było zagwarantować w kraju dalszy rozwój systemów oczyszczania i odbioru ścieków komunalnych. Przejawiało się to w oddawaniu do eksploatacji nowych oczyszczalni ścieków oraz modernizacją istniejących oczyszczalni. Modernizacja polegała na usuwaniu związków biogennych ze ścieków. To była także rozbudowa wielu sieci wodociągowo-kanalizacyjnych. Wszystkie te działania przyniosły efekt w postaci wzrostu ilości ścieków oczyszczanych ogółem (w tym wzrost oczyszczania z podwyższonym usuwaniem biogenów). W tym samym czasie ilość nieodprowadzanych ścieków zwiększyła się. To spowodowało awarie i w rezultacie klęski żywiołowe. W roku 2020 większość ścieków nieoczyszczonych (ok. 90%) odprowadzono w województwie mazowieckim, a największa ilość ścieków ogółem, powstała w procesach wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną oraz gorącą wodę.

Czytaj też: Wody Polskie nie godzą się na proponowane podwyżki za wodę i ścieki

źródła:stat.gov.pl,fot. stat.gov.pl,pixabay.com

swiatrolnika.info 2023