Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 10-05-2021 07:19:12

Sadzenie lasu – polscy leśnicy już kończą wiosenne odnowienia

Sadzenie lasu

W kalendarzu leśnika szczególnie dwie pory roku przypominają o konieczności posadzenia nowego pokolenia lasu, to wiosna i jesień. W tym roku na terenie poznańskiej dyrekcji leśnicy odbędzie się sadzenie lasu na powierzchni przeszło 3033 ha, co da ok. 15,5 mln młodych drzewek sosny zwyczajnej i 6,1 mln dębów szypułkowych i bezszypułkowych.

Sadzenie lasu dwa razy do roku

Zwykle sadzenie lasu odbywa się głównie w miesiącach od lutego do kwietnia, a także od września do listopada. Lecz należy tutaj pamiętać, że czas ten jest zmienny, a terminy wyznacza nam sama przyroda.

Odnowienia lasu nadleśnictwa realizują i wiosną i jesienią. W tym roku późno ruszająca wiosna, w tym głównie opady deszczu umożliwiła maksymalne wykorzystanie przez nadleśnictwa zimowej wilgoci w glebie, stąd prace odnowieniowe jeszcze trwają.

– mówi Jacek Szaj, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Poznaniu.

Dla młodych drzewek szczególne znaczenie ma odpowiednia dostępność wody. Dodatkowo przed posadzaniem korzenie młodych drzewek żeluje się, tzn. zamacza w hydrożelu, który zapewnia na dłuższy czas niezbędną do wzrostu wilgoć. To bardzo ważne, gdyż susza potrafi skutecznie zniweczyć starania leśników. Drzewka sadzimy w odstępach, które fachowo nazywamy więźbą oraz rozmieszczamy w grupach, bądź pojedynczo na powierzchni, co określamy mianem formy zmieszania.

Leśnicy wykorzystują również naturalne siły natury. W tym celu, w latach urodzaju nasion poprzez odpowiednie cięcia tzw. przygotowawcze, a następnie obsiewne stymulują drzewa to produkcji nasion, przygotowują również glebę, aby nasiona szybko wykiełkowały.

Często w lesie możemy spotkać tzw. nasienniki, są to najczęściej pojedyncze sosny, pod którymi widzimy, jak rozwija się młode pokolenie lasu. Takie sadzenie lasu siłami natury nazywamy odnowieniem naturalnym, które w przeciwieństwie do wspominanego sadzenia, czyli odnowienia sztucznego niesie wiele zalet. Chociażby oszczędność kosztów oraz prawidłowy wzrost. Korzenie siewek rosną głęboko w ziemię i wykształcają głęboki tzw. palowy system korzeniowy.

Każdego roku poznańscy leśnicy zwiększają udział odnowień naturalnych, w tym roku nadleśnictwa zaplanowały uznać odnowienia naturalne na 414 ha, co oznacza, że ok. 11 proc. odnawianych powierzchni pokryją siewki, głównie sosny zwyczajnej. Najwięcej odnowień naturalnych zaplanowaliśmy w nadleśnictwach Turek (71 ha), Oborniki (63 ha) i Grodziec (45 ha).

– zwraca uwagę Jacek Szaj, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Poznaniu.

E-sprzedaż alkoholu – KIG i przedsiębiorcy walczą o racjonalne przepisy

Sadzenie lasu to ważna czynność

Do prawidłowego wzrostu młodych drzew, Sadzenie lasupotrzebna jest oczywiście woda, ale równie ważne są głębokość sadzenia i technika.

Zbyt głębokie sadzenie, objawia się nieprawidłowym wyglądem sadzonek i zahamowaniem wzrostu, w przypadku sosen ich kształt przypomina wtedy młode drzewka świerka pospolitego. Z techniką wiąże się z kolei podwijanie lub skracanie korzeni, które powoduje równie negatywne efekty.

– przypomina Jędrzej Szyguła z Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Poznaniu.

Sadzonki drzew leśnych hoduje się w szkółkach leśnych. Przeważnie roczne, dwuletnie i trzyletnie sadzonki trafiają stamtąd prosto na przygotowane do sadzenia powierzchnie w lesie. Na terenie RDLP w Poznaniu działają 23 szkółki, które wyprodukowały w 2020 r. przeszło 40 mln sadzonek drzew i krzewów leśnych. Sadzenie lasu odbędzie się wiosną i jesienią 2021 r.

Oprócz tradycyjnych szkółek, na których wyrastają sadzonki z tzw. otwartym systemem korzeniowym, leśnicy poznańskiej dyrekcji produkują sadzonki w kontenerach. Są to drzewka, których korzenie są zamknięte w styropianowych pudełkach, czyli mają zamknięty system korzeniowy. Takie sadzonki rosną na szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Jarocin, w kontenerach produkuje się głównie dęby. Rocznie to ok. 2,5 mln sadzonek dębowych, które trafiają do 25 nadleśnictw poznańskiej dyrekcji. Na terenie RDLP w Poznaniu lasy z przeważającym udziałem dębów stanowią aż 12,6 proc. powierzchni, stąd Jarocińscy leśnicy są ekspertami w produkcji tego gatunku drzewa.

Podczas trwania „Programu ochrony i restytucji cisa pospolitego” w latach 2010–2020 na terenie RDLP w Poznaniu wyprodukowano łącznie 148 714 sadzonek cisa pospolitego. Sadzonki zostały wyhodowane w większości w Arboretum Leśnym w Nadleśnictwie Syców. Z kolei w ramach restytucji jarzębu brekinii, w latach 2003–2020 w Arboretum Leśnym w Sycowie wyhodowano 254 225 sadzonek tego gatunku, stamtąd trafiły do lasów dyrekcji: pilskiej, katowickiej, poznańskiej, szczecińskiej, szczecineckiej, wrocławskiej i zielonogórskiej.

Sadzenie lasu to bardzo ważna czynność. Zachęcamy każdego do posadzenia swojego drzewka. Drzewka można nabyć w nadleśnictwie i odebrać na szkółce leśnej. Zanim wybierzemy się na szkółkę, warto skontaktować się z leśnikami z najbliższego nadleśnictwa i zapytać o ofertę. Szczególnie zapraszamy do Arboretum Leśnego w Sycowie, którego bogatą ofertę od lat doceniają kolekcjonerzy i miłośnicy roślin.

lasy.gov.pl/fot.Ewa Chomicz/fot.pixabay

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 21:03:16

Erupcja wulkanu Tonga spowodowała wzrost poziomu wód w Europie

Bardzo silna erupcja wulkanu na Tonga spowodowała wzrost poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii. Poziom podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm.

To skutek tzw. meteotsunami, które dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym. Eksperci z państwowego instytutu meteorologicznego AEMET w Madrycie wskazali, że wpływ na ten fenomen atmosferyczny miała nie tyle 2-metrowa fala tsunami, wywołana przez erupcję wulkanu Hunga Tonga, co siła wybuchu. Służby Australii i Nowej Zelandii wykonywały loty nad Tonga, by ocenić skalę strat. Mieszkańcy archipelagu są odcięci od połączeń internetowych i telefonii komórkowej. Wyspy pokrywa wulkaniczny popiół. 

Ogromna erupcja wulkanu Tonga

Archipelag Tonga znajduje się w tak zwanym Erupcja wulkanu Tonga 02Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Erupcja wulkanu nastąpiła w sobotę i wywołała falę, która uderzyła w wybrzeża Tonga.

Podwyższony poziom wody po dwóch dniach od erupcji relacjonowano również u wybrzeży Majorki, Alicante oraz Walencji. Największy wzrost poziomu wody na skutek meteotsunami odnotowano u brzegów Minorki – o 50 cm.

,,Doprowadziła ona do pojawienia się fali ciśnienia atmosferycznego, która obiegła całą planetę” – wyjaśnili eksperci.

Podniesiony poziom wody potwierdził również Instytut Morza i Atmosfery Portugalii (IPMA) w kilku miejscach tego kraju. Największy wzrost, o 40 cm, zanotowano u brzegów wyspy Sao Miguel w atlantyckim archipelagu Azorów. Woda podniosła się też u brzegów położonej na Atlantyku Madery oraz przy zlokalizowanym na zachodnim wybrzeżu Portugalii porcie Peniche. W obu przypadkach jej poziom wzrósł o około 20 cm.

Służby Australii i Nowej Zelandii wykonywały loty nad Tonga, by ocenić skalę strat. Mieszkańcy archipelagu są odcięci od połączeń internetowych i telefonii komórkowej. Wyspy pokrywa wulkaniczny popiół.

,,Wiemy, że zniszczenia są znaczne" – powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Dodała, że najważniejszą potrzebą jest zabezpieczenie dostaw wody pitnej, ponieważ pył wulkaniczny podobno zanieczyścił zbiorniki słodkiej wody.

Czytaj też: Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi

PAP/fot.NASA


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 20:34:40

Sondaż "SE": Polski Ład jest niezrozumiały dla Polaków

Polski Ład miał okazać się sukcesem. Jednak budzi coraz więcej kontrowersji, a dla większości Polaków jego założenia są niezrozumiały.

Jak wynika z sondażu Super Expressu, skomplikowane zmiany podatkowe w połączeniu z doniesieniami o obniżonych wypłatach i emeryturach sprawiły, że tylko 15. proc. badanych wierzy, że zyska, a jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy zmiany będą dla nich korzystne. Respondenci pytani byli, jaki wpływ program będzie miał na ich dochody. 36 proc. zaznaczyło odpowiedź "stracę". 26 proc. odpowiedziało, że nie wie.

Sondaż "SE": Polski Ład jest niezrozumiały dla Polakówm_Polski_Lad_01.jpg

Sondaż Super Expressu wykazał, że skomplikowane zmiany podatkowe w połączeniu z doniesieniami o obniżonych wypłatach i emeryturach sprawiły, że tylko 15. proc. badanych wierzy, że zyska, a jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy zmiany będą dla nich korzystne. Polski Ład jest wciąż niezrozumiały dla Polaków. 

Respondenci pytani byli, jaki wpływ program będzie miał na ich dochody. 36 proc. zaznaczyło odpowiedź "stracę". 26 proc. odpowiedziało, że nie wie. Według 23 proc. Polski Ład nie wpłynie na ich dochody. 15 proc. ankietowanych uważa, że zyska.

Założenia

Wspomniany program to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Wszedł w życie 1 stycznia 2022 r. Zakłada on m.in. wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł, kolejną obniżkę stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy, emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, fair play w zakresie składki zdrowotnej, podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom czy też podatkowe fair play wobec państwa.

Sprawdź również: Polski Ład dla polskiej wsi zaprezentowany w Przysusze

PAP/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 20:14:33

Kowalczyk o protestach rolników: Mają prawo wyrażać niezadowolenie

Henryk Kowalczyk stwierdził, że „rolnicy mają prawo wyrażać niezadowolenie z polityki rolnej, ale większość zgłaszanych przez nich postulatów jest już realizowana”

Odniósł się w ten sposób do protestów rolników z woj. zachodnio-pomorskiego. Minister poinformował, że do rolników na Pomorze Zachodnie nie pojedzie, choć protestujący się tego domagają. "Wyjazd byłby tylko demonstracją marketingową, a ja nie chcę demonstrować marketingowo swojej osoby, chcę konkretnie rozwiązywać problemy" - powiedział. Wyjaśnił, że rolnikami z tego regionu spotkał się już w siedzibie resortu.

Protesty rolników w województwie zachodnio-pomorskim

We wtorek, na drogach województwa zachodnio-pomorskiego rozpoczęła się akcja protestacyjna rolników. Rolnicy wyrażają w ten sposób sprzeciw wobec "braku reakcji władz państwowych na gwałtownie pogarszającą się sytuację ekonomiczną rodzinnych gospodarstw towarowych".

Protestujący wystosowali sześć postulatów, w których m.in. przeciwstawiają się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej. Domagają się wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa, pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie, rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku, zamiany zasad definiowania zjawiska suszy.

"Z rolnikami z województwa zachodnio-pomorskiego spotykałam się wielokrotnie, było takie długie spotkania, na których omówiliśmy wiele tematów m.in. te, które znalazły się na liście protestujących. Sądziłem, że wyjaśniliśmy sobie wszystkie rzeczy, z jednym wyjątkiem. Rolnicy domagali się wypłat odszkodowań suszowych, ale tego nie można zrobić, bo nie ma do tego podstaw prawnych" – tłumaczył Kowalczyk.

Wyjaśnił, iż "zgodzono się, że szkody w gospodarstwie będą liczone nie od całości tylko od upraw rolnych, czyli chodzi o oddzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej.Henryk Kowalczyk 01

"A także na przejrzenie indywidualnych wniosków suszowych i jeżeli byłyby podstawy prawne do wypłaty odszkodowań, zostaną one wypłacone. "Jestem gotów do tego, sam wniosek bez dokumentacji nie może być zrealizowany" – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Henryk Kowalczyk o postulatach protestujących

Postulat, by traktować gospodarstwa do 300 ha, tak jak te mniejsze do 30 ha, dla których jest planowana płatność restytucyjna, jest to niezgodny z dyrektywą europejską – zauważył. "Dlatego, że mamy wspierać z tych płatnościach gospodarstwa małe i średnie, by zapobiec ich likwidacji". Zaznaczył, że pula środków na wspólną politykę rolna jest stała i jeżeli chcemy coś dofinansować, to komuś trzeba zabrać. Dodał, że to było już uzgodnione dwa lata temu.

Minister odnosząc się do pogarszającej się sytuacji rolników, stwierdził, że rząd wprowadza tarczę antykryzysową, która m.in. polega na obniżaniu podatku VAT na nawozy, paliwo, środki ochrony roślin, a także obniżenie akcyzy na paliwo. "Trzeba przyznać, że ceny nawozów nie spadły z powodu obniżenia VAT do poziomu sprzed roku, mamy tu do czynienia ze wzrostem cen z powodu wzrostu cen gazu" – argumentował.

Przypomniał, że na początku styczna premier Mateusz Morawiecki wystąpił z wnioskiem do KE o wyrażenie zgody na dopłatę do zakupu nawozów, chodzi o kilka miliardów złotych, ale na razie nie ma odpowiedzi.

Ustosunkowując się do innych postulatów, poinformował, że znacznie zostało przyspieszone tempo budowy holdingu spożywczego. Kończy się wycena Krajowej Spółki Cukrowej. Zmieni się system ubezpieczeń w rolnictwie. "Zakupiliśmy udziały w TUW Pocztowym, budujemy ofertę ubezpieczeniową. Mam nadzieję, że w drugiej połowie lutego wyjdziemy z ofertą ubezpieczeniową, korzystną dla rolników, z dopłatą z budżetu 2/3 do składki ubezpieczeniowej. Chcemy by ubezpieczenia były kompleksowe, łącznie ze skutkami suszy i pozostałych ryzyk" – powiedział Kowalczyk.

Jeżeli chodzi o postulat rozłożenia na 25 lat spłat zobowiązań z tytułu ratalnego zakupu ziemi (ustawa mówi o 15 latach), to – zdaniem ministra – można wypracować system, który wydłużyłby ten termin biorąc pod uwagę lata, gdy spłaty rat były zawieszone.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk zapowiada sukces „Polskiego Ładu” za około dwa miesiące

PAP/fot.twitter

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.