PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Rybołowy wracają na swoje lęgowiska w Ziemii Lubuskiej

Rybołowy wracają na swoje lęgowiska w Ziemii Lubuskiej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-18 17:00:00
Rybołowy

Na Ziemię Lubuską z "ciepłych krajów" wróciły rybołowy. Mocno zalesiony oraz obfitujący w jeziora i rzeki region jest jedną z ostoi tego gatunku w naszym kraju. 

Rybołów ma tu nawet swoją specjalnie przygotowaną przez służby ochrony przyrody strategię ochrony – poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. Strategia obejmuje coroczny monitoring wszystkich stanowisk lęgowych i czynną ochronę gatunku i jego siedlisk. 

Rybołowy chronione przez regionalną strategię ochrony 

Rybołowy przylatują do Polski najczęściej na przełomie marca i kwietnia, niekiedy nawet później. W lęgu najczęściej są 2-3 jaja, które samice składają w okolicach połowy maja. Po odchowaniu młodych najczęściej pod koniec sierpnia, rybołowy opuszczają nasz kraj i migrują na zimowiska położone w zachodniej i środkowej Afryce, pokonując odległość około 5 000 km.

"Te okazałe drapieżniki gniazdują w wyjątkowy sposób. Gniazda zawsze budują na wyeksponowanych i górujących nad otoczeniem drzewach lub słupach energetycznych, a przy tym ich nie ukrywają np. w koronach drzew, jak to robią inne drapieżniki. Raz wybrane miejsce do założenia gniazda, wykorzystywane jest nawet przez kilkanaście lat" – powiedział Bielewicz.

Dodał, że rybołów to jedyny gatunek ptaka drapieżnego występujący na Ziemi Lubuskiej, dla którego RDOŚ w Gorzowie Wlkp. opracował i realizuje od 11 lat regionalną strategię ochrony przy współpracy z energetykami, leśnikami oraz ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów.

Strategia obejmuje coroczny monitoring wszystkich stanowisk lęgowych i czynną ochronę gatunku i jego siedlisk. Ochrona czynna polega m.in. na budowie sztucznych gniazd na drzewach i słupach energetycznych w miejscach potencjalnego występowania ptaków, ochronę żerowisk i terenów lęgowych oraz prowadzenie kampanii edukacyjnej wśród leśników, myśliwych oraz właścicieli stawów rybnych.

"Rybołowy to prawdziwa perełka lubuskiej przyrody i gatunek flagowy naszego regionu, o którego dba ogromna rzesza miłośników przyrody, ornitologów, leśników oraz różnych instytucji i urzędów" – wskazał Bielewicz.

Rybołowy

W Polsce gniazduje jedynie 30 par rybołowów 

Z danych gorzowskiego RDOŚ wynika, że w ub. roku na obszarze woj. lubuskiego rybołowy występowały w 11 rewirach gniazdowych – to najlepszy wynik od początku monitorowania ich liczebności w regionie.

"Jednocześnie ten wynik oznacza, że w naszym regionie gniazduje ponad 30 proc. populacji krajowej. Warto przypomnieć, że w całej Polsce gniazduje zaledwie około 30 par tych drapieżników, co czyni go jednym z najrzadszych krajowych gatunków ptaków" – dodał Bielewicz.

Rybołowy osiągają masę do dwóch kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Ma brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu i nieco nastroszone pióra na tyle głowy. Jego głównym pożywieniem są ryby. Ptaki te podlegają ścisłej ochronie.

Czytaj też: Wybudzone ze snu zimowego niedźwiedzie pojawiają się przy domach

PAP/fot. wikimedia NASA/fot. pixabay


Autor: Tomasz Racki

PGNiG: pogodzić cele klimatyczne z bezpieczeństwem energetycznym       


Autor: Kamila Ciężka

Dziś Dzień Żółwia. W Polsce swoje święto ma dziś żółw błotny


Autor: Świat Rolnika

MKiŚ: Program „Leśna szkoła z klimatem” w Goraju


BULT SMOGOWICZE