PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Rybitwy zasiedliły wyremontowaną wyspę na stawie w Ochabach

Rybitwy zasiedliły wyremontowaną wyspę na stawie w Ochabach

Autor: Tomasz Racki 2022-07-22 21:05:00
rybitwy

Rybitwy rzeczne zasiedliły wyspę wyremontowaną na stawie Barzyniec w Ochabach. Ptaki w pełni zaakceptowały nowe siedlisko.

Ptaki w pełni zaakceptowały nowe siedlisko i rozpoczęły pierwszy sezon lęgowy – powiedziała w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Natalia Zapała.

Rybitwy polubiły to miejsce

„To druga wyspa na tym stawie, która została stworzona na potrzeby żerowania i gniazdowania ptactwa wodno-błotnego w Dolinie Górnej Wisły. Ochrona i poprawa stanu siedlisk tych cennych ptaków realizowana jest w ramach projektu life.vistula.pl przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy Dyrekcją w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi” – podała Zapała.

Dolina Górnej Wisły jest jedną z najważniejszych ostoi rybitwy rzecznej i ślepowrona. Ptaki te zamieszkują wyspy na stawach i żwirowniach. Na nich zakładają kolonie. Rybitwa preferuje nieporośnięte tereny piaszczyste, natomiast ślepowron dni spędza w krzewach i zaroślach bzu oraz wierzby.

Zdaniem dyrektor katowickiej RDOŚ Mirosławy Mierczyk-Sawickiej program life.vistula.pl pomaga naturze tam, gdzie jest to niezbędne. „Umocnienie i nadsypanie zerodowanych wysp na stawach, na których naturalnie osiedlają się ptaki, skutkuje ograniczeniem ryzyka zanikania tych gatunków. Takie stawy, jak ten w Ochabach, pokazują piękną współzależność człowieka i przyrody, gdzie działalność hodowlana może przyczyniać się do zachowania cennych gatunków zwierząt. Odpowiednia gospodarka stawowa zaprasza ptactwo na swoje tereny, z kolei natura odwdzięcza się pięknem i bogactwem” – dodała.

rybitwy

Innowacyjne rozwiązanie

W Ochabach, by uniemożliwić erozję sztucznych wysp, zastosowana została technologia nieprzepuszczalnych ścian z grodzic winylowych PCV. To rozwiązanie użyte po raz pierwszy.
„Wyspa w Ochabach jest piątą, którą zabezpieczyliśmy w ramach projektu life.vistula.pl. W porozumieniu z ornitologami i z uwagi na swój charakterystyczny kształt nazwaliśmy ją +Ptasim rondlem+. Poza nią podobne działania zrealizowaliśmy na stawach Granicznik i Olszowiec w Malcu, a także na Zbiorniku Goczałkowickim, gdzie wyspę +Ptasia beczka+ zbudowaliśmy od podstaw” – powiedział Damian Czechowski, koordynator projektu z ramienia RDOŚ w Katowicach.

Rzecznik RDOŚ Natalia Zapała poinformowała, że dotychczasowy koszt zabezpieczenia wysp i grobli na stawach hodowlanych wyniósł 5 mln zł.

Na podobne realizacje czekają jeszcze stawy: Młyński, który sąsiaduje z Barzyńcem, a także Łężny w Iłownicy.

Projekt life.vistula.pl realizowany jest od 2018 r. dzięki środkom pozyskanym z Programu Life Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Całkowita jego wartość wynosi ponad 4,31 mln euro.

Czytaj także: Prace na stawach w Malcu i Ochabach mają zabezpieczyć siedliska ptaków

PAP/fot. pixabay