PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Rolnictwo nie jest głównym winowajcą globalnego ocieplenia

Rolnictwo nie jest głównym winowajcą globalnego ocieplenia

Autor: Emilia Gromczak 2021-11-22 09:01:05
Rolnictwo

Rolnictwo coraz częściej staje staje się jednym z głównych oskarżonych o emisję gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie. Nie jest to jednak prawda, co potwierdzają poniższe fakty.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wskazuje, że rolnictwo zajmuje w UE 3 miejsce w emisji GHG, dlatego obwinianie tego działu gospodarki o bycie głównym winowajcą emisji gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia nie jest prawidłowe. Pierwsze miejsce zajmuje sektor energetyczny, który emituje 80,7% (Eurostatu z 2017r.), drugie miejsce to przemysł i transport, emitujący 9,8%, a trzecie rolnictwo z udziałem 8,7% w emisji GHG. 

Emisja gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie

Pierwsze miejsce w emisji GHG zajmuje sektor energetyczny (80,7% emisji – dane Eurostatu z 2017r.), drugie – przemysł i transport (9,8%), trzecie – rolnictwo z udziałem 8,7% w emisji GHG. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zwraca uwagę, że rolnictwo w UE wypada dobrze na tle świata, w którym produkcja rolna odpowiada za ok. 20% emisji gazów cieplarnianych. Warto powiedzieć, że z rolnictwa pochodzi głównie metan i podtlenek azotu. Głównym źródłem metanu jest produkcja ryżu, chów i hodowla bydła oraz owiec, a w wypadku podtlenku azotu – nawożenie azotowe.rolnictwo produkcja zwierzęca

Co ważne, produkcja zwierzęca może ograniczać emisję i to na kilka sposobów. Po pierwsze można stosować paszę o obniżonej zawartości białka i podwyższonej dostępności aminokwasów. Drugim sposobem jest przykrycie zbiorników z gnojowicą oraz fermentacja odchodów zwierzęcych w biogazowni. 

Rolnictwo jest społeczeństwu potrzebne

Rolnictwo jest społeczeństwu potrzebne. Potrzebujemy takich produktów, jak mięso, mleko czy jaja. Są to niezbędne składniki naszej diety, które dostarczają potrzebne wartości naszemu organizmowi. KZPPTC podkreśla, że można i należy dokonywać świadomych wyborów co do wielkości spożycia, ale nie można podważać znaczenia zawartych w tych produktach substancji odżywczych dla funkcjonowania organizmu człowieka. Rolnictwo, a dokładnie produkcja zwierzęca jest możliwa przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i znaczącej redukcji gazów.

Czytaj także: Biometan może pomóc zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych 

polpig.pl/fot.pixabay.com 


Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 19:00:00

Piecuszek – pospolity ptak lęgowy o pięknym śpiewie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 17:00:00

BULT SMOGOWICZE