O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Rezerwat morski wokół Galapagos powiększy się

Galapagos

Zwiększy się chroniona powierzchnia obszaru morskiego dookoła wysp Galapagos. Teraz obejmie 60 tys. km kw. – poinformował prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso.

Rezerwat morski Galapagos jest jednym z największych na świecie, obecnie zajmuje 133 km kw. Teraz jego częścią stanie się również Grzbiet Kokosowy, który ciągnie się w kierunku Kostaryki i jest obszarem żerowania oraz migracji zagrożonych gatunków zwierząt.

Rezerwat Galapagos zostanie podzielony na dwa obszary

Rezerwat w nowym kształcie zostanie podzielony na dwa równe obszary, w jednym będzie obowiązywał całkowity zakaz połowu ryb, a w drugim będzie to dozwolone, ale z ograniczeniami.galapagos2

Dziś jest dzień, który przejdzie do historii.

– powiedział Lasso, ogłaszając powiększenie rezerwatu podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej ONZ, COP26.

To nie tylko wzmocni bioróżnorodność obszaru, ale również naszą walkę ze zmianami klimatu.

– dodał.

Wulkaniczne wyspy Galapagos, to siedlisko dzikiej przyrody, które zainspirowało Karola Darwina do stworzenia teorii ewolucji oraz napisania jego przełomowej pracy naukowej "O powstawaniu gatunków". Na archipelagu żyją m.in. żółwie olbrzymie, legwany morskie i pingwiny. Ich życiu zagrażają jednak zmiany klimatyczne i nielegalne połowy – chociażby ze strony chińskiej floty rybackiej, działającej w pobliżu obszaru – zwróciła uwagę telewizja Al-Dżazira.

Dziś 97 procent archipelagu Galapagos to obszar chroniony. W 1959 roku, po uroczystym uczczeniu 150-tej rocznicy urodzin Darwina, utworzono pierwszy na terenie Ekwadoru park narodowy. Jedną z przyczyn tych działań było nagminne wywożenie gatunków zwierząt i roślin m.in. przez amerykańskich i brytyjskich naukowców. Zabierali je do ogrodów zoologicznych rozsianych po całym świecie, a także po pretekstem badań naukowych.

Zobacz też: COP26: Uzgodniono porozumienie o powstrzymaniu wylesiania do 2030 r.

PAP/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023