PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Recykling drewna dzięki tym rozwiązaniom wchodzi na wyższy level

Recykling drewna dzięki tym rozwiązaniom wchodzi na wyższy level

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-19 11:00:00
Recykling drewna

Recykling drewna robi ogromny krok ku innowacyjności. W zakładzie Swiss Krono w Żarach ruszy nowoczesny węzeł recyklingu drewna.

Nawet 100 tys. metrów sześciennych drewna z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony, pozbawiony piasku czy gwoździ surowiec, z którego jedna z największych fabryk w Polsce, wyprodukuje nowe płyty budowlane, meblowe czy podłogowe.

Recykling drewna wchodzi na wyższy level

Recykling drewna będzie się rozwijał. W II połowie 2023 r. w zakładzie w Swiss Krono w Żarach planowane jest uruchomienie węzła recyklingu drewna.

"To milowy krok w kierunku ochrony środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym. Docelowo nawet 50% surowca w produkcji naszych płyt budowlanych i meblowych będzie pochodzić z odzysku surowców wtórnych, podobnie jak dzieje się to od kilku lat na całym świecie" – mówi Jędrzej Kasprzak, prokurent Swiss Krono. 

Z wyspecjalizowanych firm recyklingowych (które segregują zużyte meble, podłogi, okna czy drewno rozbiórkowe, wstępnie oczyszczają je z gwoździ oraz piasku) do Żar przyjeżdżać będzie pełnowartościowy surowiec wtórny. W zakładzie Swiss Krono, na nowej, zautomatyzowanej linii będzie dokładnie oczyszczany. Usuwane będą wszelkie „obce materiały”, tj. metale, tworzywa sztuczne, kamienie. Następnie przekształcany w zrębkę technologiczną powędruje do produkcji płyt, a odzyskany przy tej okazji surowiec w postaci metali czy tworzyw sztucznych wróci do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w celu dalszego przetworzenia i wykorzystania..

Recykling drewna w naszym kraju opiera się już na kilku linii, ale ta powstająca w Żarach oparta jest na najnowocześniejszych rozwiązaniach wypracowanych w ostatnich latach w Europie. Została ona zaprojektowana specjalnie na potrzeby Swiss Krono. Jej wydajność to aż 30 ton surowca na godz.

recykling drewna wyższy level

Inwestycja wyprzedzająca

Inwestycja w linię recyklingu wyprzedza trend odzysku drewna poużytkowego, który jeszcze nie dotarł do Polski, co oznacza, że recykling wchodzi na wyższy poziom. Wprawdzie w punktach PSZOK Polacy mogą bezpłatnie oddać odpady wielkogabarytowe, tj. meble czy stolarkę drewnianą, ale wciąż są to działania na niewielką skalę.

"Stawiając naszą linię, dajemy wyraźny sygnał branży recyklingowej w Polsce, że już za chwilę będziemy gotowi przyjąć od niej duże ilości drewna poużytkowego, zalegającego obecnie na hałdach. Bez obaw mogą zwiększyć selektywną zbiórkę tego typu odpadów z gospodarstw domowych i je przygotować do recyklingu, bo my przyjmiemy je i wytworzymy z nich nowe płyty. Obecnie niestety taki surowiec wtórny, po uzyskaniu specjalnych pozwoleń, trzeba importować, bo jest go w Polsce za mało. Liczymy, że to się zmieni – mówi Jędrzej Kasprzak. 

Zrębka z recyklingu zastąpi drewno z lasu

Procesy logistyczne związane z dostarczaniem surowca wtórnego do zakładu Swiss Krono nie będą generowały większego ruchu transportowego. Ten utrzyma się na podobnym jak dotychczas poziomie, ponieważ drewno poużytkowe zastąpi częściowo surowiec z lasu – może być to nawet 100 tys. m3 drewna okrągłego rocznie.

"Odzysk i wielokrotne wykorzystywanie drewna poużytkowego są konieczne, jeżeli chcemy chronić lasy i ograniczyć nadmierną eksploatację zasobów naturalnych. Przerabiając zużyte drewno, eliminujemy wiele problemów: zmniejszamy ilość składowanych odpadów i koszty ponoszone na ich utylizację. Mamy zapewnione dodatkowe źródło surowca, którego niedobory coraz wyraźniej odczuwa nie tylko branża płytowa" – przekonuje Tomasz Rola, pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP w firmie Swiss Krono. 

Recykling drewna to racjonalne działanie wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym, ale dla producentów może być również zyskowne. Podaż drewna z lasów jest niewspółmierna do potrzeb rynku, a jego ceny stale rosną. Ograniczona jest również dostępność produktów ubocznych z tartaków, które wykorzystuje się do produkcji płyt. Przemysł musi konkurować o trociny i zrzyny z energetyką, która skupuje ich ogromne ilości, by wytwarzać energię z biomasy dotowaną jako OZE. Odzysk i ponowny przerób drewna jest więc uzasadniony nie tylko z ekologicznego, ale jest konieczny z ekonomicznego punktu widzenia.

Czytaj też:Zużyte drewno jest cenniejsze niż myślisz

fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Najstarsze drzewo świata ma prawdopodobnie 5400 lat i chilijskie korzenie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Młode bociany uratowane przez przyrodników i pracowników PGE


Autor: Magdalena Podgórska

Niedźwiedzie do odstrzału? Od stycznia przy polskiej granicy zaatakowały sześć osób


BULT SMOGOWICZE