O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Reaktywne rowy odwadniające oczyszczają wodę z azotanów

Reaktywne rowy odwadniające

Projekt Drainfit obniża dopływ azotanów do zbiorników wodnych nawet o 90 procent w tak zwanych reaktywnych rowach melioracyjnych. Reaktywne rowy odwadniające sprawiają, że mikroorganizmy w zrębkach drzewnych atakują szkodliwy ładunek.

Reaktywne rowy odwadniające oczyszczą wodę

Woda drenażowa transportuje duże ilości azotanów (NO3). Ten bardzo mobilny w glebie związek azotu działa nie tylko jako składnik pokarmowy roślin na polu, ale także w wodzie. Tam często wywołuje silny wzrost glonów, co jest negatywne dla ekosystemu. Projekt Drainfit ma na celu obniżenie poziomu azotanu w wodzie. Pomogą w tym reaktywne rowy odwadniające, zawierające mikroorganizmy we wiórach drzewnych.

W przeciwieństwie do rozwiązań na bazie roślin uprawnych i roślinnych, które zmniejszają zrzut azotu (N), opcje po stronie wodnej zwykle nie rozwiązują przyczyny nadmiaru składników odżywczych. Raczej usuwają azot z wody tylko na końcu linii. Reaktywne rowy odwadniające są szczególnie interesujące w miejscach, w których azot gromadził się w glebie przez dziesięciolecia lub gdzie nadal można się spodziewać zrzutów azotanów, nawet przy oszczędności nawozów.

Często składniki odżywcze są zatrzymywane przez spiętrzenie wody drenażowej na sztucznych terenach podmokłych, stawach lub w samym systemie odwadniającym lub podejmuje się próby zwiększenia potencjału samooczyszczania bieżącej wody, na przykład poprzez renaturację, odwadnianie lub równiny zalewowe.

Geologiczny skarbiec Polski za dwa lata w Wielkopolsce

Reaktywne rowy odwadniające mało popularne w Europie

Reaktywne rowy odwadniające są jak dotąd znacznie mniejReaktywne rowy odwadniajace powszechne w Europie, ale głównie na amerykańskim Środkowym Zachodzie. W ramach projektu Drainfit po raz pierwszy zbudowano taki reaktywny rów odwadniający w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w 2017 r., finansowany przez partnerstwo innowacyjne UE „EIP-Agri” i państwo.

System pilotażowy Drainfit składa się z kanału o długości 30 m, szerokości 3,75 m głębokości 2,20 m. Reaktywne rowy odwadniające wypełnione są wiórami drzewnymi. Woda drenażowa z dwóch drenów o zlewni o powierzchni około 5 hektarów jest kierowana do niej, zanim wpłynie do strumienia.

Zrębki są źródłem węgla dla mikroorganizmów. Mikroorganizmy przekształcają azotan w wodzie drenażowej w bezproblemowy azot atmosferyczny (N2). Precyzyjna technologia pomiarowa w sposób ciągły rejestruje natężenie przepływu i temperaturę wody. Uniwersytet w Rostock ma regularny dopływ i odpływ w celu zbadania wydajności degradacji azotanów. LUFA zbadał tam wodę pod kątem azotanów i innych parametrów jakościowych.

Obecnie dostępne są wyniki z trzech okresów odwadniania. Wyniki pokazują wysoką średnią redukcję ładunków azotanów od 51 do 90 procent. To pokazuje, że ta biotechnologia działa w zasadzie nawet w lokalnych warunkach klimatycznych.

Od drugiego okresu drenażu rowek reaktywny zachował nawet fosforan. Naukowcy nie spodziewali się tego ze względu na brak tlenu, a tym samym potencjalnie mobilizację fosforu w rowie. Ogólnie pozytywnie oceniają wydajność systemu.

Reaktywne rowy odwadniające praktyczne

Reaktywne rowy odwadniające są ograniczone do obszarów z drenażem rur. Tam są uważane za szczególnie skuteczne, zajmujące mało miejsca i nie wymagające konserwacji. Można je ustawić na skraju pola w taki sposób, aby nie trzeba było wycofywać z użytku dużej ziemi uprawnej.

Wióry drewniane okazały się długotrwałym materiałem wypełniającym. Należy je wymienić dopiero po 10-15 latach. W celu zmniejszenia emisji problematycznych substancji w pierwszym roku zrębki drewniane należy najpierw składować poza systemem. Są narażone na działanie warunków atmosferycznych i przechodzą proces starzenia.

W przypadku systemu pilotażowego Drainfit koszty budowy poniesione przez firmę budowlaną wyniosły około 18 000 euro, wyłączając urządzenia pomiarowe. Były też zrębki za 2600 euro, jednak osobisty wkład w budowę sprawia, że ​​wszystko jest tańsze.

W zależności od technologii reaktywne rowy odwadniające można wykonać również samodzielnie. To znacznie obniża koszty. Systemy drenażowe z silnym drenażem i wysokim stężeniem azotanów najlepiej nadają się do zasilania systemów Drainfit.

agrarheute.com/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023