PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / RDLP Olsztyn: W Krajewie powstanie pokazowa zagroda żubrów

RDLP Olsztyn: W Krajewie powstanie pokazowa zagroda żubrów

Autor: Świat Rolnika 2022-07-09 13:00:00
pokazowa zagroda żubrów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie poinformowała, że w Krajewie w nadleśnictwie Dwukoły powstanie pokazowa zagroda żubrów.

Pierwsze zwierzęta mają trafić do zagrody w przyszłym roku. Zgodnie z umową podpisaną przez nadleśnictwo z wykonawcą, budowa będzie kosztowała ponad 5,3 mln zł. Inwestycja będzie finansowana w 70 proc. ze środków Lasów Państwowych i w 30 proc. ze środków Unii Europejskiej.

Pokazowa zagroda żubrów w nadleśnictwie Dwukoły

Pokazowa zagroda żubrów ma powstać w części szkółki leśnej, w której już nie sadzi się sadzonek drzew. Ma spełniać funkcje ochrony przyrody, poprzez stworzenie rezerwy genowej odizolowanego stada. Ma pełnić też funkcje edukacyjne i pomóc podnosić społeczną akceptację dla stad żyjących na wolności. Infrastruktura jest zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwiała wygodną i bezpieczną obserwację żubrów również osobom niepełnosprawnym.

,,Pierwsze żubry zamierzamy przyjąć już jesienią przyszłego roku. Spodziewany się, że na początek będzie to prawdopodobnie 5-6 sztuk" – powiedział PAP nadleśniczy Jaromir Skrzypecki.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Realizują go wspólnie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Białowieski Park Narodowy oraz 25 jednostek Lasów Państwowych. Działaniami objęte jest 90 proc. krajowej wolnej populacji żubrów i pięć kluczowych zagród hodowlanych. Dodatkowo dla stabilizacji gatunku zaplanowano budowę dwóch nowych zagród pokazowych, w tym w nadleśnictwie Dwukoły.

pokazowa zagroda żubrów

Czytaj też: Żubr wrócił z Białorusi do Polski. Wojsko przepuściło go przez zasieki

PAP/fot. RDLP Olsztyn