O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ranny bielik uratowany! Jest już bezpieczny w ptasim szpitalu

Ranny bielik

Ostatni weekend leśnikom z Nadleśnictwa Zaporowo przebiegał pod znakiem ratowania bielika. Ranny bielik został uratowany przez leśnika oraz właściciela pola i jest już bezpieczny w ptasim szpitalu.

Ranny bielik uratowany

W niedzielę do leśniczego leśnictwa Braniewo Andrzeja Gawrona zadzwonił mieszkaniec z osady nad Zalewem Wiślanym. Mężczyzna zauważył na swoim polu bielika z rannym skrzydłem. Poturbowanego ptaka złapał pracownik Nadleśnictwa Zaporowo Antoni Czyż wspólnie z właścicielem terenu. Jak się okazało ranny bielik miał mocno uszkodzone skrzydło, ale też brak jednego oka. To wyjątkowy przypadek, że udało mu się przeżyć w naturze.

Ranny bielik został zawieziony do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie pod Olsztynem, gdzie zbadała go weterynarz. Od razu trafił też do tzw. ptasiego szpitala. Dzięki empatii ludzkiej oraz szybkiemu działaniu zaporowskich leśników ten piękny ptak przeżył dosłownie swoją walentynkową przygodę.  

KRD-IG o kryzysie polskiego drobiarstwa w dobie pandemii

To nie jedyny ranny bielik

W ubiegłym tygodniu leśnicy dwukrotnie ratowaliRanny bielik 0202 ranne bieliki. Pracownicy leśnictwa Gałęzowo, jednego z terenu Nadleśnictwa Bytów (RDLP w Szczecinku), zauważyli rannego ptaka. Ranny bielik leżał w pobliżu drogi. Prawdopodobnie birkut, bo tak brzmi regionalna nazwa bielika,  żerował na padlinie w pobliżu drogi, spłoszył się i uderzył w ciężarówkę. Leśnicy przewieźli skrzydlatego drapieżnika do ośrodka dla ptaków drapieżnych. Zapewniają, że będę informować o dalszych losach bielika

Ranny bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych Dżawat na terenie Nadleśnictwa Warcino (RDLP w Szczecinku). Natomiast bardzo wyziębiony i osłabiony bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn. Ptaka uratowali mieszkańcy Spręcowa oraz leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn. Bielik został przewieziony do ośrodka. Okazało się, że jego stan jest dobry, nie ma urazów mechanicznych. Najprawdopodobniej poobijał się o drzewa, a duży mróz spotęgował osłabienie. Po nocy spędzonej w ciepłym miejscu, już niemal doszedł do formy.

Bielik to największy ptak szponiasty bytujący w Polsce. Nazwa tego króla przestworzy wzięła się od jego płowej, jasnej szyi i białego ogona. Duży dziób i okazałe szpony wykorzystuje do chwytania ofiary spod powierzchni wody. Spotkać go możemy przez cały rok, zimą jednak częściej, gdyż penetruje większy teren w poszukiwaniu pożywienia.

lasy.gov.pl/fot.Nadleśnictwo Zaporowo/fot.Krzysztof Kulas

swiatrolnika.info 2023