PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Pszczoły południowoafrykańskie są w stanie tworzyć swoje idealne klony

Pszczoły południowoafrykańskie są w stanie tworzyć swoje idealne klony

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-07-05 05:00:00
Pszczoły

Afrykańskie pszczoły miodne (Apis mellifera scutellata) doświadczają regularnych ataków ze strony innego gatunku za które odpowiada pszczoła południowoafrykańska (Apis mellifera capensis). Okazuje się, że agresor posiada niezwykłą umiejętność.

Pszczoły południowoafrykańskie są niczym konie trojańskie we wrogich ulach

Naukowcy odnotowali bowiem, że pojedynczy przedstawiciel tego gatunku jest w stanie sklonować się nawet miliony razy. Apis mellifera capensis potrafi wejść do ula należącego do afrykańskich pszczół miodnych, by tworzyć tam własne kopie – i to bez udziału królowej.

Ale po co to w ogóle robi? Okazuje się, iż sklonowane pszczoły południowoafrykańskie są niczym konie trojańskie we „wrogich” ulach. Robotnice odmawiają bowiem pracy na rzecz afrykańskich pszczół miodnych. Nowe badania na ten temat, opublikowane na łamach Proceedings of the Royal Society B, skupiają się na wyjaśnieniu, w jaki sposób to „klonowanie” przebiega pod względem biologicznym.

Szczególnie zaskakujący jest przy tym fakt, że jaja składane przez robotnice mają niezmienione DNA, co jest w zasadzie niespotykane u innych zwierząt – wliczając w to samą królową. W praktyce oznacza to, iż pszczoły południowoafrykańskie są w stanie tworzyć doskonałe kopie samych siebie.

Czytaj też: Olbrzymi sum próbował zjeść żółwia i się nim udławił

Pszczoły potrafiące klonować się należą do gatunku zwanego Apis mellifera capensis

Kluczową rolę w całym zjawisku pełniPszczoly 023 tzw. telitokia, będąca rodzajem partenogenezy, w której samice rodzą się z niezapłodnionych jaj (u pszczoły spotykanej w Polsce w takiej sytuacji rodziłyby się trutnie). Za każdym razem, gdy na świat przychodzi potomstwo, matka będąca jedynym rodzicem replikuje chromosomy, które otrzymała od swoich rodziców.

Materiał genetyczny powiązany z ich chromosomami zazwyczaj ulega wtedy wymieszaniu, dzięki czemu potomstwo będzie genetycznie odrębne od swoich przodków. W przypadku większości zwierząt problem pojawi się, jeśli zamiast czterech chromosomów do dyspozycji będą jedynie dwa. W efekcie przy każdym rozmnożeniu może dochodzić do utraty średnio 1/3 różnorodności genetycznej.

Pszczoły południowoafrykańskie są jednak inne, ponieważ owady te posiadają mutację genetyczną, która umożliwia im składanie jaj z wykorzystaniem telitokii, przy jednoczesnym zachowaniu materiału genetycznego pochodzącego od czterech chromosomów. Oznacza to, iż w czasie klonowania nie dochodzi do utraty różnorodności genetycznej. Naukowcy nie są jednak w stanie wyjaśnić, na jakich zasadach się to dokładnie odbywa.

whatsnext.pl/fot.Wikimedia


Chwile grozy na Podkarpaciu. Wilk grasuje po miasteczku

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 14:00:00

Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

BULT SMOGOWICZE