PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Programiści na ratunek planecie?

Programiści na ratunek planecie?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-13 21:05:31
Programiści

Utalentowani programiści pomogą samorządom mierzyć się ze wskazanymi przez nie wyzwaniami klimatycznymi – zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Ruszył nabór na Klimaton

Paweł Borys poinformował, że ruszył nabór do Klimatonu dla Miast. Prezes PFR był w poniedziałek gościem rozpoczętego w Poznaniu Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends.

Organizatorami Klimatonu dla Miast są Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 29 października. Zgłaszać się mogą też zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i zawalczyć o nagrodę – 30 tys. zł.programisci na ratunek planecie

Prezes PFR zachęcił samorządowców, uczestników Europejskiego Forum Samorządowego do udziału w Klimatonie.

Programiści pomogą samorządom?

"Zaprosimy najbardziej utalentowanych polskich programistów do tego, aby podczas kilku dni intensywnej pracy stworzyli pewne rozwiązania technologiczne które odpowiadają wyzwaniom zdefiniowanym przez samorządy. Samorządowcy mogą zgłaszać się do nas z propozycją problemów wyzwań, na które chcą znaleźć rozwiązanie. Te problemy powinny dotyczyć takich obszarów, jak gospodarka wodna, transport niskoemisyjny, efektywność energetyczna czy problemy związane ze smogiem. Wybierzemy najbardziej ciekawe wyzwania i będziemy chcieli aby nasi programiści stworzyli rozwiązania, które pomogą samorządom zmierzyć się z tymi problemami" – wyjaśnił.

Czytaj także: Polskie miasta coraz bardziej zielone

Paweł Borys podkreślił, że w polskich miastach znaleźć można szereg udanych wdrożeń technologii związanych z różnego rodzaju wyzwaniami klimatycznymi.
Takie rozwiązania już działają

"Przemyśl wdrożył rozwiązanie do monitoringu rzek, które minimalizuje ryzyko powodzi. W Zduńskiej Woli wdrożono aplikację dotyczącą walki ze smogiem; korzystało z niej 1500 osób, redukując istotnie poziom niskiej emisji w mieście. W Świdniku wdrożono agregator mobilności, rozwiązanie wykorzystujące techniki analizy danych po to, aby lepiej zarządzać zintegrowanym transportem na terenie miasta" – powiedział.

Wskazał, że na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju dostępna jest baza tego typu rozwiązań technologicznych.

Local Trends

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe to wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek w Poznań Congress Center na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Local Trends to projekt zainicjowany przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego we współpracy z partnerami strategicznymi: Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.

Według pomysłodawców przedsięwzięcia, inicjatywa ma stać się "przestrzenią konstruktywnej debaty, która wyznaczy kierunki współpracy między rządem, samorządowcami i przedsiębiorcami".