O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Poznańskie rybitwy otrzymały nową platformę lęgową

rybitwy

Rybitwy otrzymały platformę lęgową, która została ustawiona na poznańskich Szachtach. Konstrukcja ma imitować piaszczystą wyspę.

Piaszczyste wyspy to naturalne środowisko lęgowe rybitw. W przyszłym roku ma być tam zamontowana kamera, która przez całą dobę będzie rejestrowała zachowania rybitw. Największym zagrożeniem dla rybitw jest likwidacja płycizn, niszczenie wynurzonych roślin wodnych i usuwanie grup roślin wodnych o pływających liściach. Z tego względu, jak podkreślił Maciej Marciniak z Rady Osiedla Fabianowo-Kotowo, platforma lęgowa, to ważna przyrodnicza inwestycja.

Rybitwy można spotkać na poznańskich Szachtach 

Jak przypomniał poznański magistrat, rybitwy rzeczne to średniej wielkości ptaki, które występują na wybrzeżach wód śródlądowych.

"W Polsce mamy 9 gatunków tych zwierząt (w tym 6 lęgowych). Rybitwy “morskie” z rodzaju Sterna gniazdują na wybrzeżach i nadrzecznych łachach, natomiast rybitwy “bagienne” z rodzaju Chlidonias chętnie zakładają gniazda na mokradłach i płyciznach" – podano. 

W Poznaniu rybitwy spotkać można m.in. na Szachtach.

Ornitolog z Poznańskiej Grupy OTOP Samuel Odrzykoski zaznaczył, że obecnie "rzeki są wyregulowane, więc w naturze występuje coraz mniej naturalnych siedlisk".

"Rybitwy zaczęły się gnieździć w nieoczywistych miejscach, np. na pomostach, bojach. To często niebezpieczne miejsca dla tych ptaków" – podkreślił.

Dodał, że dlatego też "w wielu miejscach buduje się platformy, które imitują piaszczyste wyspy, naturalne środowisko lęgowe rybitw". "Ich dno wyłożone jest żwirem lub piaskiem, a całość otoczona siatką, dzięki czemu pisklęta są bezpieczne" – tłumaczył ornitolog.

Wskazał, że największym zagrożeniem dla rybitw jest likwidacja płycizn, niszczenie wynurzonych roślin wodnych i usuwanie grup roślin wodnych o pływających liściach. 

rybitwy

Ważna inwestycja dla natury 

Wsparcie przyrodnicze w tym przypadku polega na wodowaniu platform umożliwiających bezpieczny rozród ptaków. Platforma zamontowana na Szachtach ma wymiary 3 na 3 metry.

Jak podkreślił Maciej Marciniak z Rady Osiedla Fabianowo-Kotowo, to ważna przyrodnicza inwestycja. "Projekt finansowany jest przez Radę Osiedla Fabianowo-Kotowo we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Wsparcie merytoryczne otrzymaliśmy od Grupy OTOP. Obserwujemy sytuację na Szachtach. W tym momencie są tam trzy pary mewy śmieszki oraz około 10 par rybitwy rzecznej" – zaznaczył.

Dodał, że ptaki będzie można zobaczyć z brzegu, skąd jest dobry widok na gniazda. Według zapowiedzi inicjatorów, w przyszłym roku zamontowana tam zostanie kamera, która przez całą dobę będzie rejestrowała zachowania rybitw. Transmisja ma być prowadzona w internecie, w czasie rzeczywistym.

Poznański magistrat poinformował, że pisklęta, kiedy podrosną, zostaną zaobrączkowane. Pozwoli to śledzić ich ruchy i prowadzić stały monitoring życia tych gatunków. W ub. roku ornitolodzy zaobrączkowali około 30 ptaków.

Czytaj też: Nowe budki lęgowe dla jerzyków – pogromców komarów

PAP/fot wikimedia Andreas Trepte, Lukasz Lukasik

 

 

swiatrolnika.info 2023