Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 27-08-2021 20:00:00

Pożary lasów trawiące Syberię coraz bliższe ugaszenia!

Pożary lasów

Wielkie pożary lasów, jakie nawiedziły Syberię, są bliskie ugaszenia – poinformowały w czwartek rosyjskie władze. W Jakucji do opanowania pozostało jeszcze 520 tysięcy ha ognia – podaje rosyjska służba ochrony lasów. Prognozy pogody mówią o spadku temperatur w regionie i opadach deszczu.

Pożary lasów – do tej pory spłonął obszar porównywalny z powierzchnią Portugalii

Choć pożary lasów w tej części Rosji występują co roku, tegoroczne objęły wyjątkowo duży obszar – spłonęło ponad 17,3 miliona hektarów syberyjskich lasów.

Najbardziej poszkodowanym regionem jest Jakucja, gdzie ogień pochłonął 9,9 miliona ha lasów, tj. obszar porównywalny z powierzchnią Portugalii

– zauważa agencja AFP.

Na początku sierpnia amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że dym z pożarów w Jakucji dotarł nawet do bieguna północnego.

Czytaj też: Pożary w Kalifornii! Ogień zbliża się do kurortu turystycznego!

Pożary lasów – Prezydent Rosji przeznaczył 300 milionów euro na ochronę lasów

Prezydent Władimir Putin zobowiązał nas doPozary lasow 02 ugaszenia pożarów w Jakucji i to zadanie jest już prawie wykonane. Pozostało jeszcze jedynie kilka ognisk w strefie kontrolowanych pożarów

– mówił wysoki rangą urzędnik ministerstwa sytuacji nadzwyczajnych.

Putin w środę zaapelował o "wyciągnięcie lekcji" z tegorocznych pożarów i przeznaczył niemal 300 milionów euro na ochronę lasów.

Rosyjską politykę walki z pożarami krytykują ekolodzy, podkreślając, że rządowy dekret z 2015 roku pozwala władzom lokalnym, by nie zajmowały się pożarami, jeżeli koszty ugaszenia przewyższają potencjalne straty.

AFP przypomina, że w opinii wielu naukowców coraz częstsze pożary lasów mogą być bezpośrednią konsekwencją globalnego podnoszenia się temperatur i zmian klimatu.

PAP/fot.Twitter

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Monika Faber 07-12-2021 22:02:34

10 mln euro na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w 2022 roku planuje przeprowadzić nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”.

O dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości do 2 mln euro będą mogły się starać mikro-, małe i średnie firmy. – Chodzi o przedsiębiorców działających nad morzem, na jeziorach, rzekach, ale nie rybaków. Mamy na myśli działalność związaną z turystyką, oczyszczaniem wód, dbaniem o ochronę środowiska w obszarze wodnym – wymienia Monika Karwat-Bury z PARP. Do rozdysponowania będzie ok. 10 mln euro. PARP planuje ogłosić konkurs na przełomie 2021 i 2022 roku, wnioski będzie można składać przez dwa miesiące – od lutego do marca 2022 roku. Ocena wniosków, w zależności od ich liczby, potrwa od trzech do sześciu miesięcy, wówczas zostanie też ogłoszona lista projektów, które dostaną wsparcie. Projekty muszą zostać zakończone do kwietnia 2024 roku. Na inwestycje w portach morskich lub śródlądowych można uzyskać do 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych.

Innowacje tematem konkursu PARP

W najbliższych tygodniach planujemy ogłosić konkurs w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. To konkurs, który już miał swoją pierwszą edycję w 2019 roku, ale otrzymaliśmy dodatkowe środki i zdecydowaliśmy o ogłoszeniu nowego naboru w tym obszarze tematycznym – mówi Monika Karwat-Bury, ekspertka w Departamencie Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach w PARP.

Norweski Mechanizm Finansowy to bezzwrotna forma pomocy zagranicznej przyznawanej przez Norwegię nowym państwom członkowskim UE od 2004 roku. W ramach Funduszy Norweskich realizowanych jest kilkanaście programów (w tym największy budżetowo program, którego operatorem jest PARP), w których dotacje mogą pozyskać projekty związane np. z ochroną środowiska, efektywnością energetyczną czy ograniczaniem nierówności społecznych.

Schemat „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” ma zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców poprzez wdrożenie innowacyjnych procesów, produktów, usług lub rozwiązań, które rozwiną działalność gospodarczą firmy. Projekty w ramach tego schematu mogą jednocześnie przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia wód i ich otoczenia.

Nie możemy udzielać dofinansowania firmom transportowym. Przedsiębiorcy, którzy działają w obszarze transportu wodnego, mają możliwość otrzymania dofinansowania tylko na wybrane typy projektów, np. na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych lub zwiększenie efektywności energetycznej. Nie mogą jednak realizować klasycznych inwestycji, czyli zakupu taboru transportu wodnego – podkreśla ekspertka PARP.

Natomiast w przypadku przystani, portów morskich lub portów śródlądowych jest rozgraniczenie, czy na pewno jest to port związany z działalnością transportową, czy przystań jachtowa prowadząca działalność turystyczna, rekreacyjną.

Wnioski do konkursu można składać do marca

PARP planuje ogłosić konkurs na przełomie innowacje2021 i 2022 roku, wnioski będzie można składać przez dwa miesiące – od lutego do marca 2022 roku. Ocena wniosków, w zależności od ich liczby, potrwa od trzech do sześciu miesięcy, wówczas zostanie też ogłoszona lista projektów, które dostaną wsparcie. Projekty muszą zostać zakończone do kwietnia 2024 roku. Na inwestycje w portach morskich lub śródlądowych można uzyskać do 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych.

Aktualnie mamy do dyspozycji około 7 mln euro, dokładna kwota będzie określona w ogłoszeniu konkursu. Kwota ta najprawdopodobniej ulegnie dalszemu zwiększeniu dzięki powstającym w programie oszczędnościom – do około 10 mln euro. Natomiast pojedynczy przedsiębiorca może otrzymać od 200 tys. euro do maksymalnie 2 mln euro – wskazuje Monika Karwat-Bury.

W pierwszej edycji konkursu do PARP wpłynęło 28 wniosków. Spośród nich 12 zostało rekomendowanych do dofinansowania na łączną kwotę prawie 10 mln euro. Projekty ocenione pozytywnie dotyczyły przede wszystkim inwestycji w rozwój infrastruktury małych portów, przystani oraz ekologicznych i niskoemisyjnych środków transportu w działalności turystycznej na terenie jezior.

Mamy też projekty związane z migracją ptaków na dużych przestrzeniach morskich i związane z farmami wiatrowymi na morzu, także projekty związane z rozwijaniem technologii, które wpływają np. na oczyszczalnie ścieków oraz sposoby oczyszczania i uzdatniania wody – wymienia ekspertka w Departamencie Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach w PARP.

Organizowany konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” może pomóc małym firmom, a przy okazji rozwiązać problem, jakim jest zanieczyszczenie wód w Polsce. Wody Polskie podkreślają, że na jakość wód w Polsce wpływa ich skażenie biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi. Dużym problemem jest również zanieczyszczenie rzek i zbiorników wodnych różnego typu odpadami. W ostatnich latach w skali kraju wiele razy zgłaszane były przypadki zanieczyszczenia wód

Czytaj też: Wody Polskie: Ruszyła budowa zbiornika przeciwpowodziowego Malinówka 1

Newseria/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 07-12-2021 21:00:45

Burza śnieżna w Hiszpanii paraliżuje ruch na drogach

Przechodząca przez Europę Zachodnią burza śnieżna Barra sparaliżowała ruch na drogach w Hiszpanii. We wtorek nieprzejezdnych jest około 60 tras.

Jak podała hiszpańska Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego (DGT), we wtorek najtrudniejsze warunki dla kierowców panują na terenie północnej i wschodniej części kraju, gdzie spadło najwięcej śniegu. Do wtorkowego popołudnia alert z powodu pogorszenia się pogody wydano już w 20 spośród 50 prowincji Hiszpanii. W piątek po południu tysiące Hiszpanów udało się na urlopy w związku z weekendem oraz dniami wolnymi od pracy: poniedziałkowym świętem Konstytucji Hiszpanii oraz przypadającą w środę uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Nieprzejezdne drogi i alerty pogodowe w Hiszpanii

Według DGT burza śnieżna spowodowała, że najwięcej nieprzejezdnych dróg wskutek zalegającego śniegu i gołoledzi występuje we wtorek w Asturii, Kantabrii, Aragonii, Katalonii, a także w Kraju Basków i w regionie Nawarry.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET we wtorek wieczorem oraz w środę w ciągu całego dnia należy spodziewać się nasilenia wichur oraz intensywniejszych opadów śniegu.

Do wtorkowego popołudnia alert z powodu pogorszenia się pogody wydano już w 20 spośród 50 prowincji Hiszpanii.

Służby ostrzegają przed zamiecią

Burza śnieżna spowodowałaburza sniezna na tyle duże utrudnienia w ruchu drogowym, że służby postanowiły ostrzec obywateli. Służby obrony cywilnej wezwały obywateli podróżujących po kraju z powodu długiego weekendu do wcześniejszego powrotu do swoich domów. Przestrzegły, że nasilenie się zamieci przy wzmożonym ruchu może doprowadzić do licznych korków i masowego uwięzienia w zaspach aut, jak miało to miejsce w styczniu podczas śnieżycy Filomena.

W piątek po południu tysiące Hiszpanów udało się na urlopy w związku z weekendem oraz dniami wolnymi od pracy: poniedziałkowym świętem Konstytucji Hiszpanii oraz przypadającą w środę uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W Polsce co prawda burza śnieżna nie nastąpiła, ale pogoda również nie dopisuje. IMGW informuje, że w nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Na północy oraz południowym zachodzie również rozpogodzenia. W centrum oraz na wschodzie miejscami słabe opady śniegu. W kotlinach górskich lokalnie mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -14 st. na północy kraju do -7 st. w centrum i -2 st. na krańcach północno-zachodnich. 

Czytaj też: Inflacja w Hiszpanii najwyższa od 29 lat – tak źle jeszcze nie było

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Sebastian Wroniewski 07-12-2021 20:00:29

Ekspert: Wartość surowcowa mleka w Niemczech gwałtownie wzrosła

W Niemczech gwałtownie wzrosła wartość surowcowa mleka. Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Wartość ta rosła nieprzerwanie od lutego 2021 r., z niewielkim minusem odnotowanym w lipcu. Ekspert omówi również notowania cen produktów gotowych w Polsce, w Niemczech. Jarosław Malczewski przedstawi ważne informacje na temat podwyżki cen artykułów mleczarskich w sklepach oraz wysokości ceny mleka przerzutowego.

Wartość surowcowa mleka gwałtownie wzrosła

Niemcy są najważniejszym partnerem Polski na rynku mleka. Wartość surowcowa mleka określana przez Instytut IFE w Kononii, na podstawie cen rynkowych masła i odtłuszczonego mleka w proszku, gwałtownie wzrosła w listopadzie 2021 r. po znacznym wzroście w październiku. Miesięczna wartość surowca ustalona przez Instytut IFE dotyczy mleka standarowego o zawartości tłuszczu 4,0 proc. i białka 3,4 proc. z gospodarstwa producenta mleka i bez VAT.

,,Kalkulacja oparta jest na przychodach brutto, uzyskanych na podstawie średnich cen rynkowych masła i odtłuszczonego mleka w proszku na podstawie notowań na Południowoniemieckiej Giełdzie Masła i Sera w Kempten. Wartość surowca nie wskazuje na cenę płaconą przez daną mleczarnię, ale jest ważnym wskaźnikiem rozwoju cen standardowych produktów mleczarskich w Niemczech i UE” – tłumaczy Jarosław Malczewski.

Nieprzerwany wzrost od lutego

W porównaniu z poprzednim miesiącem wartość surowcowa mleka wzrosła o 6,8 centa do 50,1 centa/kg i tym samym po raz pierwszy przekroczyła granicę 50 centów. W tym samym czasie ubiegłoroczny wynik został przekroczony o 18,5 centów. Wartość surowcowa mleka rosła nieprzerwanie od lutego 2021 r., z niewielkim minusem odnotowanym w lipcu.

,,Pozytywny rozwój cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku zadecydował o gwałtownym wzroście wartości surowcowej mleka. Oba produkty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były dostępne tylko w ograniczonych ilościach. Według wyliczeń Instytutu IFE średnie niemieckie ceny masła wzrosły w listopadzie 2021 roku o 21 proc. do 560,80 euro/100 kg. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku nie wzrosły tak mocno, ale o 9 proc. do 311,80 euro/100 kg” – wyjaśnia Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Ograniczenie emisji gazów cieplarniach w Europie niewiele zmieni

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.