PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Pożar w kalifornijskim parku narodowym zagraża unikalnym sekwojom

Pożar w kalifornijskim parku narodowym zagraża unikalnym sekwojom

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-10 11:30:00
Pożar

Strażacy walczą z groźnym i szybko rozszerzającym się ogniem w parku narodowym Yosemite (środkowa Kalifornia). Pożar zagraża unikalnemu lasowi sekwoi. 

Setki turystów zostało zmuszone, by w pośpiechu opuścić swoje obozowiska. Do walki z żywiołem strażacy wykorzystują między innymi samoloty gaśnicze oraz buldożery. Las sekwoi, nazwany Mariposa Grove, liczy ponad 500 tych wspaniałych drzew, z których wiele ma własne nazwy, jak np. liczący ok. 3 tys. lat Grizzly Giant. Olbrzymie pnie niektórych sekwoi otulono ognioodporną folią.

Pożar lasu jest bardzo trudny do opanowania

Rejon lasu sekwoi, największych drzew świata rosnących nawet przez kilka tysięcy lat, został zamknięty. Pozostała część parku jest otwarta, ale powietrze jest mocno zadymione i uniemożliwia podziwianie pięknych widoków z punktów obserwacyjnych.

Strażacy przyznają, że pożar jest bardzo trudny do opanowania. Płomienie przenoszą się szybko w warunkach suszy i silnego wiatru. Do walki z żywiołem strażacy wykorzystują między innymi samoloty gaśnicze oraz buldożery.

Przypomnijmy, że przez tropikalne upały, duże pożary trawią portugalskie lasy.

Pożar

Unikalny las sekwoi zagrożony 

Las sekwoi, nazwany Mariposa Grove, liczy ponad 500 tych wspaniałych drzew, z których wiele ma własne nazwy, jak np. liczący ok. 3 tys. lat Grizzly Giant. Olbrzymie pnie niektórych sekwoi otulono ognioodporną folią.

Na szczęście dotychczas pożar, którego przyczyny jeszcze nie ustalono, nie wyrządził w lesie większych szkód.

Żywioł zagraża także niewielkiej osadzie Wawona graniczącej z parkiem i terenem campingowym. Mieszkańcom i turystom polecono natychmiastową ewakuację.

Czytaj też: Pożary lasów deszczowych w Brazylii coraz częstsze. Kto jest winny?

PAP/fot.Twitter