PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Populacja ptaków kurczy się w zawrotnym tempie. Ekosystem Panamy bije na alarm

Populacja ptaków kurczy się w zawrotnym tempie. Ekosystem Panamy bije na alarm

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-13 21:00:00
populacja ptaków

Ekosystem Panamy jest świadkiem zatrważających wydarzeń, bowiem w tym państwie populacja ptaków zmniejszyła się o 70 proc. w ciągu ostatnich czterech dekad.

Według badań, których wyniki opublikowano w “Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS), zjawisko kurczenia się populacji ptaków w Panamie jest procesem trwałym i występującym tam od co najmniej 1977 r., kiedy rozpoczęto badania.

Depopulacja ptaków w Panamie trwa od dziesięcioleci

Spadek liczebności gatunków zamieszkujących Panamę dotyczy trzech grup. Pierwszą są ptaki migrujące na obszary położone wyżej nad poziomem morza, zaś drugą ptaki typowe dla obszarów zalesionych.

Trzecią grupą ptaków, w przypadku których obserwuje się kurczenie populacji, stanowią gatunki zamieszkujące tzw. obszary przejściowe, czyli tereny położone pomiędzy gęstym poszyciem leśnym a skrajem lasu.

Badania prowadzono w latach 1977-2020 na terenie narodowego parku przyrodniczego Soberania, rozciągającego się na obszarze 22 tys. hektarów.

Naukowcy podkreślają, że badanie przeprowadzone na terenie Panamy jest najdłużej trwającym studium dotyczącym gatunków ptaków w strefie międzyzwrotnikowej. Dotyczyło 57 gatunków ptaków zamieszkujących ten kraj.

populacja ptaków

Zmniejszona populacja ptaków to problemy dla całego środowiska

Konsekwencje zjawiska zanikania gatunków mogą przełożyć się tam m.in. na wzrost liczby insektów oraz na wyhamowanie procesu rozsiewania nasion przez ptaki – ostrzegają autorzy analiz, wśród których dominują biolodzy z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois w Chicago.

Postępująca redukcja liczby ptaków w Panamie może zaburzyć funkcjonowanie ekosystemów – twierdzą badacze. Przyznają, że dotychczas nie udało im się znaleźć odpowiedzi na ten proces.

Czytaj także: Ptaki masowo migrują z Europy. Jakie są tego przyczyny?

źródła:PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Słynny bóbr z Morskiego Oka zginął spadając ze Szpiglasowej Przełęczy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kolej przyjazna środowisku. Ponad połowa Polaków uważa ją za ekologiczną


Autor: Polska Agencja Prasowa

Salamandry plamiste rozpoczęły okres rozrodu na Podkarpaciu


BULT SMOGOWICZE