PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Plastik powoli znika z Australii. Zakaz zmieni rynek

Plastik powoli znika z Australii. Zakaz zmieni rynek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-03-08 07:05:55
Plastik

Od poniedziałku w australijskim stanie Australia Południowa nie będzie można sprzedawać jednorazowych plastikowych słomek i sztućców. Z czasem zakaz, który obejmuje plastik, zostanie rozszerzony na naczynia, kubki i opakowania na jedzenie. To pierwsza tego typu regulacja w Australii.

Plastik wypierany z Australii

"Nasza rozpoczynająca się 1 marca akcja przeciwko używaniu jednorazowego plastiku czyni nas krajowym liderem w tej dziedzinie" - powiedział minister środowiska i zasobów wodnych Południowej Australii, David Speirs. Dodał, że w 2022 r. zakaz zostanie rozszerzony na jednorazowe kubki, talerze i opakowania na posiłki na wynos, a z czasem obejmie także inne jednorazowe produkty.plastik zuzycie dom

"Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych są tworzone po to, by używać ich tylko kilka razy, często poza domem i od razu wyrzucać; to powoduje zaśmiecenie, marnotrawstwo i szkody dla dzikiej przyrody, w tym fauny i flory morskiej" – podkreślił Speirs.

Jak informuje portal publicznego nadawcy ABC, wprowadzenie podobnego zakazu na terenie całej Australii jest dość odległą wizją, ale analogiczne regulacje mogą niedługo zacząć obowiązywać w stanach Queensland i Australia Zachodnia.

Wycofywane z użycia produkty z plastiku mają być zastąpione przez ich odpowiedniki wykonane z materiałów biodegradowalnych.

Czytaj także: Szczepan Wójcik pokazuje gospodarstwo warte 300 mln euro. Tak hoduje się norki w Polsce

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Świat Rolnika

Prawo łowieckie: Myśliwi mogą polować na gatunki należące do IGO


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Od siedmiu lat mamy w naszym kraju permanentną suszę


Autor: Tomasz Racki

Nowe budki lęgowe dla jerzyków – pogromców komarów


BULT SMOGOWICZE