PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Pierwsze nietoperze przyleciały już w Beskidzie Śląskim

Pierwsze nietoperze przyleciały już w Beskidzie Śląskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-24 07:00:00
nietoperze

Pierwsze nietoperze przyleciały na strych szkoły podstawowej w Brennej w Beskidzie Śląskim. Będzie je można podglądać dzięki utworzonemu w obserwatorium.

Pierwsze cztery nietoperze przyleciały w środę. "Nie prowadzimy dokładnych statystyk, ale w zależności od dnia może być ich około setki, a czasem tylko kilka" – powiedziała pracownica ośrodka. Kolonia nietoperzy spędzi na szkolnym strychu wiosnę i lato. Przylatują tam dwa gatunki – podkowce małe i nocki duże. Zimę spędziły w jaskiniach w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej. W czerwcu przyjdą na świat młode.

Nietoperze na strychu szkoły 

Obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie oraz podsłuchiwanie nietoperzy, składa się z dwóch części. Nietoperze można oglądać przez weneckie lustro. Przeszklenie wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać natomiast odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu.

Obserwatorium jest dostępne od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 13. Uprzednio trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura promocji kultury i sportu w Brennej.

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce – 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Na strych szkoły w Brennej przylatują od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tu młode, które również będzie można zobaczyć. 

nietoperze

Czytaj też: Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach. „Są teraz bardzo głodne”

PAP/fot. fb Gmina Brenna

 


Autor: Tomasz Racki

Drewno, czyli strategiczny polski surowiec


Autor: Polska Agencja Prasowa

Osady ściekowe na Podkarpaciu pomagają w uprawie roślin


Autor: Kamila Ciężka

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Pamiętajmy o tych pożytecznych owadach


BULT SMOGOWICZE