PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Osady ściekowe na Podkarpaciu pomagają w uprawie roślin

Osady ściekowe na Podkarpaciu pomagają w uprawie roślin

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-20 22:00:00
Osady ściekowe

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Rzeszowie przetwarza osady ściekowe w środek poprawiający właściwości gleby.

Może on być wykorzystywany m.in. jako nawóz do uprawy roślin. Jak wyjaśniła kierowniczka Działu Ochrony Środowiska MPWiK w Rzeszowie Dominika Pyś, ustabilizowane komunalne osady ściekowe są suszone w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Powstający z nich środek  i jest wzbogacany preparatami mikrobiologicznymi.

Osady ściekowe jako nawóz do roślin

Jak poinformował w środę Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa, oczyszczalnia przyjmuje rocznie około 17 mln m sześc. ścieków.

„W oczyszczalni powstaje około 20 tys. ton osadów ściekowych. Z tej ilości około 5000 ton jest osuszanych. Z nich z kolei powstaje około 1000 ton organicznego środka poprawiającego właściwości gleby – o nazwie Glebex+” – dodał Gubernat.

Jak wyjaśniła kierowniczka Działu Ochrony Środowiska MPWiK w Rzeszowie Dominika Pyś, ustabilizowane komunalne osady ściekowe są suszone w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Powstający z nich środek  i jest wzbogacany preparatami mikrobiologicznymi.

„Nasz preparat polecamy do ulepszania wartości wszystkich rodzajów gleb, dla zwiększenia zawartości substancji organicznych, m.in. na użytkach zielonych, przy uprawach roślin rolniczych czy w uprawach roślin ozdobnych” – wymieniła.

Osady ściekowe

Ekologiczny środek wspomagający uprawę roślin

Glebex+ zawiera m.in. 38 kg azotu ogólnego w jednej tonie nawozu, 39 kg fosforu, 50 kg potasu oraz co najmniej 50 proc. substancji organicznej w całej suchej masie środka.

W sierpniu 2020 r. preparat uzyskał zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzanie do obrotu. Starania i wszystkie formalności trwały ponad rok. MPWiK zawarł umowę z firmą Mikrobiotech Stanisław Kolbusz, a realizowany projekt nazwano: „Zmiana komunalnego osadu ściekowego w produkt niebędący odpadem”.

Jak wyjaśniła Pyś, projekt polegał m.in. na opracowaniu i wdrożeniu metody, która pozwalałaby przetwarzać wysuszone osady ściekowe, zawierające do 93 proc. suchej masy, w środek wspomagający uprawę roślin lub nawóz. Uzyskany produkt został przebadany pod kątem fizyko-chemicznym, bakteriologicznym i parazytologicznym w akredytowanym laboratorium Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Czytaj też: Ścieki zalewają Polskę. „Unikają opłat za szamba”

PAP/fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie


Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

BULT SMOGOWICZE