O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Orzeł bielik otrzymał nową strefę ochronną w Nadleśnictwie Toruń

Orzeł bielik

Nową strefę ochrony gniazda, które zajmuje orzeł bielik (Heliaeetus albicilla) wyznaczono w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

O tym jak do tego doszło opowiedziało, w swoim niepowtarzalnym stylu, Nadleśnictwo Toruń na facebookowym profilu.

Orzeł bielik – nowa strefa ochronna zostanie wyłączona z prac leśnych

Była późna zima gdy zadzwonił do mnie jeden z naszych leśniczych. Słuchaj, mówi, w zeszłym roku mi się wydawało, a teraz jestem pewien- mam gniazdo bielika w lesie- zakładamy strefę!

– napisało Nadleśnictwo Toruń na swoim profilu

Mówisz - masz! Razem z szefostwem pochyliliśmy się nad mapą i paragrafami, aby jak najszybciej stworzyć strefy ochrony. Musieliśmy wyznaczyć strefę całoroczną (200m od gniazda) i strefę okresową (500m). Wysłaliśmy projekt i zgłoszenie do #RDOŚBydgoszcz i czekaliśmy na zatwierdzenie. Po delikatnej korekcie dostaliśmy decyzję i od tego czasu mamy nową strefę

– wyjaśniło Nadleśnictwo

Ochrona strefowa wiąże się min. z wyłączeniem z prac leśnych i zakazem wstępu ludzi, a wszystko dla dobra chronionego zwierzęcia i pomyślności jego rozrodu.

Czy pomyślność rozrodu była? Otóż ze sprawdzonych źródeł wiemy, że młody orzeł bielik uczył się latać między innymi na garażu leśniczego

– dodano.

Bieliki to największe ptaki drapieżne w naszym kraju

Orzeł bielik (Heliaeetus albicilla) to największy lęgowy ptakOrzel bielik 02 drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów. Gniazdo bielików to okazała konstrukcja posadowiona najczęściej na wytrzymałym starym drzewie, zbudowana z dość grubych kawałków drewna. Jedno gniazdo wykorzystywane jest przez parę ptaków przez wiele lat, a jego masa może dochodzić do 1000 kg. Pokarm bielików stanowią ryby oraz ptaki wodne, nie gardzi również ssakami i padliną. Ptaki osiągają dorosłość w wieku ok. 4-5 lat.

Powszechnie bieliki uznawane są za orły, jednak w rzeczywistości są przedstawicielami ptaków z rodziny jastrzębi. Ale nie tylko w polskim nazewnictwie zwyczajowym bieliki nazywane są orłami. W Europie Zachodniej mają nawet przydomek morski - orzeł morski.
Bielika każdy z nas kojarzy z godłem naszego kraju. Ponieważ wizerunek ptaka w polskim godle był mocno stylizowany, istnieje sporo kontrowersji co do tego, który gatunek można uznać za pierwowzór. Poza bielikiem na liście znajdują się także: orzeł przedni, orzeł cesarski, orzeł stepowy, orlik grubodzioby, orlik krzykliwy, orzełek południowy, bielik wschodni, gadożer, a także rybołów.

Skąd więc przekonanie, że to właśnie orzeł bielik zdobi godło Polski? Otóż na większości wizerunków skoki ptaka są nieopierzone, dziób jest duży, a barwa piór biała – co jest właściwe barwie piór ogona i głowy starszych osobników tego gatunku.

Przypomnijmy, że na początku września w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wyznaczono nowe strefy ochronne gniazd bielików i bocianów czarnych.

Czytaj też: Roztoczańskie bociany bohaterem projektu Fundacji PGE

lasy.gov.pl/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023