PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Ogromny pożar lasu na Mazowszu. Wysłano 2 samoloty gaśnicze

Ogromny pożar lasu na Mazowszu. Wysłano 2 samoloty gaśnicze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-12 18:03:00
pożar lasu

Strażacy i leśnicy szacują pożar lasu w powiecie grójeckim na ok. 100 hektarów – poinformował rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Do pożaru lasu doszło w czwartek w okolicach miejscowości Prosna w powiecie grójeckim na Mazowszu. Na miejsce wysłano 45 samochodów, 160 strażaków oraz dwa samoloty gaśnicze Lasów Państwowych. Według Lasów Państwowych przyczyną większej liczby pożarów są m.in. coraz lżejsze i bezśnieżne zimy. Nie pomaga też słoneczna i wietrzna pogoda oraz brak zielonej roślinności.

Pożar lasu się rozprzestrzenia

Do dużego pożaru lasu doszło w okolicach miejscowości Prosna na Mazowszu. Jak początkowo informowali strażacy, płonął las o powierzchni około 5 hektarów. Do gaszenia wysłano m.in. samolot gaśniczy Lasów Państwowych typu Dromader. Niedługo później PSP poinformowała, że pożar lasu oszacowano na 50 hektarów, a następnie na 100 hektarów.

,,Sytuacja nie jest opanowana. W działaniach 45 samochodów i 160 strażaków oraz dwa samoloty gaśnicze. Uruchomiono procedurę zadysponowania śmigłowca policyjnego z ratownikami wysokościowymi PSP z Warszawy wraz ze zbiornikiem typu bambi" – poinformował rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Według Lasów Państwowych przyczyną większej liczby pożarów są m.in. coraz lżejsze i bezśnieżne zimy. Nie pomaga też słoneczna i wietrzna pogoda oraz brak zielonej roślinności.

Przepisy ustawy o lasach zabraniają m.in. rozniecania ognia – poza miejscami do tego wyznaczonymi - w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych.

Według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, "które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

pożar lasu

Czytaj też: Pożar magazynu z suszem do produkcji herbat ugaszony

PAP/fot.pixabay


Autor: Tomasz Racki

PGNiG: pogodzić cele klimatyczne z bezpieczeństwem energetycznym       


Autor: Kamila Ciężka

Dziś Dzień Żółwia. W Polsce swoje święto ma dziś żółw błotny


Autor: Świat Rolnika

MKiŚ: Program „Leśna szkoła z klimatem” w Goraju


BULT SMOGOWICZE