PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Odpady odchodzą do lamusa. Jak działa gospodarka obiegu zamkniętego?

Odpady odchodzą do lamusa. Jak działa gospodarka obiegu zamkniętego?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-12 22:24:06
Odpady

W raporcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska czytamy, że 7 na 10 konsumentów przy zakupie napojów w szklanych butelkach, nie zwraca uwagi na to, czy opakowanie można oddać. To generuje niepotrzebne odpady.

Oddawanie butelek wielokrotnego użytku jest korzystne dla środowiska. To nie podlega dyskusji. Ponadto nieocenionym sprzymierzeńcem świadomych ekologicznie wyborów jest właśnie gospodarka obiegu zamkniętego. Na czym ona polega i jak działa?

Ograniczyć ilości odpadów do minimum

Najprościej mówiąc: gospodarka obiegu zamkniętego minimalizuje ilość odpadów i pozwala korzystać z tych zasobów, które zostały już wytworzone. Dobrymi praktykami takiej gospodarki jest między innymi wymiana ubrań, których nie będziemy już nosić, dzielenie się nadmiarem jedzenia i produktów spożywczych do coraz bardziej powszechnych jadłodzielni, czy renowacja i naprawa starych przedmiotów. W nasze życie wkracza też coraz śmielej ekonomia współdzielenia, czyli wypożyczanie rowerów, hulajnóg lub samochodów na minuty. Takie zachowania znacząco zmniejszają zużycie materiałów i surowców oraz pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Może to przynieść korzyść lasom, do których nieustannie trafiają ogromne ilości śmieci. odpady2

Przykładem działania gospodarki w obiegu zamkniętym jest życie butelki zwrotnej, która może być wykorzystana nawet 20 razy, a nie muszą być traktowane jak odpady:

1. Klient dokonuje świadomego wyboru i kupuje napój w szklanej butelce zwrotnej.
2. Klient oddaje pustą i nieuszkodzoną szklaną butelkę do sklepu lub innego punktu skupu.
3. Producent odbiera ją ze sklepu. W browarze każda butelka jest myta i ponownie napełniana.
4. Napełniona butelka trafia ponownie do sklepu, gdzie kupuje ją kolejny klient.
5. Tutaj obieg się zamyka: po wypiciu napoju butelka zwrotna zostaje ponownie oddana do sklepu lub punktu skupu butelek i może być wykorzystana po raz kolejny. Dzięki temu nie trzeba produkować nowej butelki.

Butelki zwrotne generują mniejsze odpady i działają lepiej niż recykling

W Polsce szklana butelka zwrotna trafia do recyklingu średnio po 9-krotnym użyciu. Tymczasem trwałość szkła pozwala na jej wykorzystanie nawet 20 razy. Przetworzenie surowca wiąże się
ze zużyciem dużej ilości energii w procesie recyklingu oraz śladem węglowym, który możemy zredukować poprzez niewielką zmianę nawyków.

Gdyby dziś zastąpić wszystkie szklane butelki zwrotne bezzwrotnymi, trzeba by przerobić dodatkowo 1 mln ton szkła rocznie. To oznaczałoby, że połowa stłuczki musiałaby trafić na wysypiska, ponieważ huty szkła nie poradziłyby sobie z taką ilością surowca do recyklingu. Obecnie nie mamy powodów do dumy na tym polu – aż 10% odpadów na wysypiskach, to szkło. Dlatego tak ważna jest zmiana nawyków i konsekwentne dążenie do gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym.

Obieg zamknięty również z korzyściami finansowymi

Pamiętajmy o tym, że gospodarka obiegu zamkniętego jest korzystna nie tylko dla środowiska naturalnego. Dla konsumenta oznacza zwrot kaucji, dla producenta brak kosztów związanych z wprowadzeniem na rynek nowego opakowania.

Pamiętajmy, że każda oddana butelka ma znaczenie.

Czytaj także: Nałęczowianka poszła w stronę ekologii. Recykling ważny dla firmy

źródła: newseria/ fot. pixabay.com