PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Nowe budki lęgowe dla jerzyków – pogromców komarów

Nowe budki lęgowe dla jerzyków – pogromców komarów

Autor: Tomasz Racki 2022-05-17 08:13:00
budki lęgowe

Kolejne budki lęgowe dla jerzyków pojawiły się w Małopolsce. Są one dziełem mieszkańców i uczniów okolicznych szkół. 

Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej oraz uczniowie z Oświęcimia zadbali o ptasich sąsiadów. Służby prasowe władz obu miast podały w piątek, że przy szkołach zamontowane zostały budki dla nich. Domki lęgowe dla jerzyków zawisły też na kalwaryjskim magistracie.

Budki lęgowe już czekają na jerzyki

"Budki lęgowe w Kalwarii Zebrzydowskiej czekają już na jerzyki. Zawisły na budynku urzędu miasta i szkoły podstawowej. Jerzyki przylatują do Polski z afrykańskich zimowisk w maju, a odlatują w sierpniu. Zagrożeniem dla tych ptaków są remonty budynków, zwłaszcza termomodernizacje. Po zamknięciu wszelkich szczelin, jerzyki tracą miejsca, gdzie mogą założyć gniazda i bezpiecznie odbyć lęgi" – powiedział rzecznik kalwaryjskiego magistratu Tomasz Baluś.

Urzędnik przypomniał, że jerzyki są sprzymierzeńcami ludzi w walce z dokuczliwymi owadami, szczególnie komarami. Aby wykarmić siebie i swoje młode, chwytają ogromne ich liczby.

"W projekt <<Jerzyk – nasz skrzydlaty sąsia>> włączyły się szkoły. Jednym z jego celów, poza ochroną tych ptaków, jest wymiar edukacyjny. Dla uczniów przygotowano m.in. scenariusz lekcji. Sam projekt, którego efektem są budki lęgowe, został bardzo ciepło przyjęty, dlatego w przyszłym roku planujemy zakup kolejnych budek, które tym razem trafią do mieszkańców. Mamy nadzieję, że duża kolonia jerzyków osiedli się w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej" – powiedział Baluś.

40 domków dla ptaków oraz owadów miododajnych przygotowali także uczniowie z oświęcimskiej szkoły podstawowej nr 9. "Większość z nich została zawieszona na drzewach w rejonie szkoły. Część przekazano do zaprzyjaźnionego przedszkola, a kilka podarowanych urzędowi Miejskiemu zawisło już w parku Pokoju na osiedlu Chemików" – powiedziała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

Czytaj także: Budki lęgowe dla ptaków pojawią się w poznańskich parkach

PAP/fot. pixabay


Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 19:00:00

Piecuszek – pospolity ptak lęgowy o pięknym śpiewie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 17:00:00

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-25 17:00:00

BULT SMOGOWICZE