O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Nietoperze – spis latających ssaków w Puszczy Bukowej

Nietoperze

Przez dwa dni w wybranych zimowiskach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” liczono nietoperze. W pracach wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Gryfino (RDLP w Szczecinie), członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek” oraz Szczecińskiego Stowarzyszenia Przygodowego „Za Horyzont”. Hibernacja, to stan, w którym nietoperze spędzają zimę, polegający na znacznemu spowolnieniu wszelkich procesów życiowych i obniżeniu temperatury ciała do temperatury otoczenia.

Nietoperze spisane

Spis nietoperzy w wybranych zimowiskach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”. W obiektach tzw. starej Prochowni położonej w lasach Puszczy Bukowej na terenie Nadleśnictwa Gryfino stwierdzono przedstawicieli czterech gatunków - mopek zachodni, gacek brunatny, mroczek późny i nocek Natterera. Natomiast w powojskowych obiektach nazywanych zwyczajowo „Silosami" odnotowano nietoperze należące do pięciu gatunków - mopek zachodni, mroczek późny, nocek Natterera, nocek rudy i karlik malutki. Wszystkie gatunki nietoperzy występujące w Polsce objęte są ochroną prawną.

Wokół nietoperzy narosło wiele mitów i legend, z którymi odkrycia nauki już dawno się rozprawiły. Wciąż jednak wiele osób na widok tego stworzenia nie może oprzeć się odruchowemu lękowi lub odrazie. W różnych częściach świata tej grupie zwierząt przypisywano różne znaczenia. W mitologii starożytnej ssak ten był poświęcony Prozerpinie, małżonce Plutona, władcy podziemi.

W Europie i Afryce nietoperze posądzano o współpracę z czarownicami przygotowującymi z biednych stworzeń „cudowne” mikstury, których zadaniem było leczenie wszelakich schorzeń. W niektórych kulturach wierzono, że nietoperze zwiastują dobrobyt i szczęście. Bez względu na odkrycia nauki, ogromna liczba mitów i legend, narosłych wokół nietoperzy na przestrzeni wieków, krąży jeszcze w postaci „mądrości”, powodując głęboko zakorzeniony lęk. Coraz bogatsza wiedza o biologii i zwyczajach tych ssaków wydaje się jednak coraz częściej przekonywać sceptyków do ich polubienia.

Nietoperze są jedynymi ssakami zdolnymi do aktywnego lotu. Ich skrzydła składają się z wydłużonych palców przedniej kończyny, przedramienia, ramienia oraz błony lotnej. Zdolność zwisania zawdzięczają specjalnym połączeniom blokowym między kośćmi, więzadłami i pazurami. Dzięki tej budowie pozycja zwisu nie wymaga żadnego wysiłku mięśni, a co za tym idzie nie powoduje utraty energii.

Agrounia żąda spotkania z premierem. Kołodziejczak: premier nie wie, jak wygląda sytuacja w rolnictwie

Nietoperze polskie

Większość nietoperzy posiada wydatne uszy z Nietoperze wystającym płatem skórnym tzw. koziołkiem, ponieważ słuch jest ich podstawowym zmysłem przy orientacji w przestrzeni i zdobywaniu pokarmu. Nietoperze wykorzystują w tym celu echolokację, polegającą na wysyłaniu przez nie ultradźwięków, które odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają, jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym.

Podstawowym pokarmem naszych krajowych nietoperzy są owady, na które polują w nocy. Większość nietoperzy ma bardzo małe oczy, albowiem organy te u gatunków posługujących się echolokacją ulegają uwstecznieniu. Natomiast doskonały wzrok występuje u gatunków ze słabo rozwiniętą zdolnością echolokacji (np. rudawkowate).

Nietoperze są małymi zwierzętami, masa ich mieści się w granicach 1,7 g (ryjkonos malutki Craseonycteris thonglongyai) do 1,6 kg (rudawka olbrzymia Pteropusgiganteus). Rozpiętość skrzydeł tych największych dochodzi do 170 cm. Natomiast masa większości krajowych gatunków mieści się w granicach od 5 do 10 g, a rozpiętość skrzydeł od 20 do 40 cm.

Prochownia to kompleks powojennych „schronów”, „bunkrów”, „ziemianek”, w którym do 2007 r. mieściły się magazyny prochu i  amunicji. Pod koniec XX wieku, dzięki wytężonej pracy miłośników Puszczy Bukowej, leśników i  podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów przyrodniczych, obiekty te zmieniły swoje pierwotne przeznaczenie stając się miejscem zimowania nietoperzy.

Stało się to możliwe dzięki projektowi „Ochrona nietoperzy na obszarze  dwóch województw poprzez ograniczenie zagrożeń, poprawę warunków bytowania i promowanie właściwych zachowań społecznych". Projekt zrealizowany został z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Gospodarki Wodnej przez RDOŚ w Szczecinie w porozumieniu z Nadleśnictwem Gryfino. Chiropterologiczne osiedle składa się z  13 obiektów, z których 12 zostało w pełni przystosowanych do potrzeb nietoperzy, jeden natomiast jest obiektem edukacyjnym.

– czytamy na stronie LP.

lasy.gov.pl/fot.M. Dziubak,Nadleśnictwo Gryfino

swiatrolnika.info 2023