O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Nieodpowiedzialni turyści niepokoją nietoperze w jaskini Szachownica

nietoperze

Turyści pomimo akcji informacyjnych i prawnego zakazu wchodzą na teren jaskini Szachownica i niepokoją zamieszkujące tam nietoperze.

Położona na terenie pow. kłobuckiego jaskinia Szachownica, będąca jednym z większych zimowisk nietoperzy w południowej Polsce, mimo akcji informacyjnych i prawnego zakazu jest nadal odwiedzana przez niepożądanych gości – wskazuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Nierozważni turyści drażnią nietoperze 

Jak przekazała rzeczniczka katowickiej RDOŚ Natalia Zapała, w jaskini Szachownica mieszka ponad 2 tys. nietoperzy z 10 gatunków, w tym czterech chronionych prawem Unii Europejskiej.

„Pomimo akcji informacyjnych i działań edukacyjnych prowadzonych przez pracowników RDOŚ, a przede wszystkim ogromnego niebezpieczeństwa związanego z eksploracją tego obiektu oraz prawnego zakazu wstępu, do jaskini nadal wchodzą nieproszeni goście” – podkreśliła Zapała.

Cytowany przez nią zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalny Konserwator Przyrody Przemysław Skrzypiec wskazał, że rok temu, w czasie długiego weekendu majowego przyrodnicy zamontowali w jaskini ukrytą kamerę, która obserwuje nieodpowiedzialnych turystów, niepokojących nietoperze.

„Już wcześniej byliśmy świadomi zjawiska jej penetracji przez turystów, mimo to zaskoczyła nas skala nieuprawnionego wstępu – nagranie zarejestrowało ponad 100 osób, w tym 20 dzieci z rodzicami, przechodzących przez jaskinię” – podał Skrzypiec.

„Zmierzamy jednak w dobrym kierunku – po nagłośnieniu sprawy zauważyliśmy, że rośnie świadomość społeczna na temat zakazów obowiązujących w rezerwacie, w tym tego najważniejszego – dotyczącego zakazu wstępu do jaskini oraz świadomość tego, że obiekt jest monitorowany zarówno przez nas, jak i przez służby leśne” – ocenił Regionalny Konserwator Przyrody.

Pracownicy katowickiej RDOŚ 15 sierpnia br. zorganizowali akcję informacyjną w rezerwacie. Spotkali wówczas kilkadziesiąt osób, z których część chciała wejść do jaskini. Przyrodnicy informowali o obowiązującym prawie: zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody, czyli np. nielegalnie wchodzi do jaskini, podlega karze grzywny albo aresztu.

nietoperze

Jaskinia cennym siedliskiem nietoperzy 

Jak wyjaśniają specjaliści katowickiej RDOŚ, jaskinia Szachownica jest cennym siedliskiem nietoperzy, objętym ochroną obszarów Natura 2000. Obecność człowieka niepokoi zwierzęta, co jest szczególnie ważne zimą, gdy hibernują. Każde ich wybudzenie ze snu powoduje utratę znacznej części energii zmagazynowanej na okres zimowy; tym samym najczęściej prowadzi do śmierci.

Sygnałem do indukowania wybudzenia nietoperzy staje się zmiana temperatury. Obecność człowieka zaburza równowagę cieplną obiektu. Nawet w dużej przestrzeni pozornie nieodczuwalny sygnał może powodować rozpoczęcie wybudzania, a wzmocniony przez przebudzone już nietoperze i ich odgłosy – powoduje efekt kaskadowy i wybudzanie kolejnych osobników.

Zakaz wstępu do jaskini Szachownica wynika również ze względów bezpieczeństwa. Mimo zabezpieczenia stropów przed całkowitym zawaleniem istnieje duże ryzyko odrywania się głazów. Ponadto regularnie odspajają się pojedyncze mniejsze fragmenty łupków, które stwarzają niebezpieczeństwo dla zwiedzających.

W latach 2015-2016 w projekcie Life jaskinia została zabezpieczona przed zawaleniem, aby sprzyjać przetrwaniu rzadkich gatunków nietoperzy. Na okolicznych głazach zamontowano wówczas tablice edukacyjne z informację przyrodniczą o obiekcie i zamieszkujących go ssakach.

Geneza jaskini Szachownica wiąże się z naturalnymi procesami odpływu wód topniejącego lądolodu zlodowacenia środkowopolskiego, ale jej obecny kształt jest wynikiem trwającej do 1962 r. eksploatacji wapienia. W celu ochrony wapiennego wzgórza oraz systemu korytarzy jaskini w 1978 r. utworzono tam rezerwat przyrody.

Różnorodność warunków termicznych i duża liczba kryjówek spowodowały, że jaskinia stała się miejscem hibernacji 10 gatunków nietoperzy, w tym 4 gatunków chronionych prawem unijnym tj. mopka, nocka Bechsteina, nocka łydkowłosego i nocka dużego.

Czytaj też: Pierwsze nietoperze przyleciały już w Beskidzie Śląskim

PAP/fot. wikimedia Artur Strzelczyk/fot. pixnio.com

swiatrolnika.info 2023