PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Niemieckie elektrownie węglowe będą działać, by uniezależnić się od gazu

Niemieckie elektrownie węglowe będą działać, by uniezależnić się od gazu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-02 19:30:00
elektrownie węglowe

Minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.    

,,Niemcy muszą w większym stopniu opierać się na własnych źródłach energii i stać się bardziej niezależne od rosyjskiego gazu” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.

Niemieckie elektrownie węglowe będą działać

W wywiadzie dla radia Deutschlandfunk odnosząc się do zależności Niemiec od rosyjskiego gazu, minister, który jest również odpowiedzialny za ochronę klimatu, powiedział, że kraj jest dobrze przygotowany na wypadek przerwania dostaw. Uważa jednak, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.    

,,W perspektywie krótkoterminowej może jednak zaistnieć konieczność utrzymywania elektrowni węglowych w rezerwie lub nawet ich dłuższe działanie w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. "Im bardziej polegamy na własnych źródłach energii i im bardziej te własne źródła energii nie są uzależnione od importu, tym bardziej suwerennie działamy" – powiedział Habeck.

,,W tym kontekście pragmatyzm musi pokonać wszelkie polityczne ustalenia, a bezpieczeństwo dostaw musi być zagwarantowane" – stwierdził Habeck.

Polityk partii Zielonych, potwierdził, że bezpieczeństwo jest ważniejsze od ochrony klimatu.

,,Chodzi o to, aby nie być już tak blisko związanym z Rosją" – powiedział Habeck.

Umowa koalicyjna partii rządzących – SPD, Zielonych i FDP – zakłada, że należy "optymalnie" przyspieszyć wycofanie węgla do 2030 roku.

Czytaj też: Energia z OZE energią przyszłości dla firm w Polsce

PAP/fot.pixabay