O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Niedźwiedzie uchwycone na fotopułapkach w Beskidzie Żywieckim

Niedźwiedzie

Beskid Żywiecki to ostoja gdzie żyją niedźwiedzie, miejsce gawrowania i co bardzo istotne – rozrodu. Nasze fotopułapki regularnie rejestrują ich obecność.

Informację tę przekazali przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk i opublikowali film w mediach społecznościowych. W naszym kraju gatunek ten jest pod całkowitą ochroną. Zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka. Może być jednak bardzo groźne. Pod żadnym pozorem nie należy iść w jego kierunku. Należy się spokojnie wycofywać.

Niedźwiedzie brunatne uchwycone na fotopułapkach

Robert Mysłajek ze stowarzyszenia Wilk powiedział PAP, że w Beskidzie Żywieckim odnotowują bytowanie niedźwiedzi, "które tak naprawdę współdzielimy ze Słowacją". Zaznaczył, że nie jest to populacja liczna. "Mówimy o kilku osobnikach" – powiedział.

Mysłajek dodał, że na filmie widać różne niedźwiedzie; dorosłego samca i młodszego osobnika.

Beskid Żywiecki to dość niewielki obszar w porównaniu z wymaganiami niedźwiedzia brunatnego. 

"Dorosłe samce mogą użytkować areał o powierzchni nawet 1 tys. km kw. W Beskidzie Żywieckim są pojedyncze niedźwiedzie, które gawrują, czasem się rozmnażają. Zarejestrowaliśmy samicę z młodymi. Niedźwiedzie przychodzą na świat zimą, podczas gawrowania, zatem ewidentnie u nas zimują" – powiedział.

Niedźwiedzie

To największe drapieżniki żyjące w polskich lasach

Niedźwiedzie brunatne są największymi drapieżnikami żyjącymi w polskich lasach. W naszym kraju gatunek ten jest pod całkowitą ochroną. Zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka. Może być jednak bardzo groźne. Pod żadnym pozorem nie należy iść w jego kierunku. Należy się spokojnie wycofywać.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych – wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

Czytaj też: Niedźwiedzie stanowią coraz większe zagrożenie w Bieszczadach

PAP/fot.Youtube

swiatrolnika.info 2023