O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Niedźwiedzie objadają się i przygotowują do zimowego snu!

Niedźwiedzie

Niedźwiedzie są na etapie absolutnego obżarstwa: borówka czernica, czyli czarna jagoda i maliny. Niedługo zaczną się opychać jarzębiną. Jedzą, co tylko podejdzie pod pysk, a jednocześnie to, co jest dobre, smaczne, pożywne, zdrowe – wylicza Marek Kot, przyrodnik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Niedźwiedzie mają przed sobą jeszcze dosyć długi okres żerowania

Zwierzęta te muszą zjeść ponad wiadro owoców dziennie, żeby wytworzyć w ciele zapas tłuszczu na zimowe dni.

Stare przysłowie niedźwiedzie mówi, że zanim gruby niedźwiedź schudnie, to chudy zdechnie, a one chcą sobie pożyć. To są mądre zwierzęta, zasługują na to, by przetrwać

– mówi przyrodnik.

Jak dodaje przed niedźwiedziami jeszcze stosunkowo długi okres żerowania, bo wciąż mogą znaleźć sporo jedzenia. Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja, jeśli chodzi o świstaki.

Wchodzą całkowicie do swoich nor, zasypują je kamieniami, gruzem oraz własnymi odchodami, żeby się nawet mysz nie prześlizgnęła, bo nawet gryzoń, nie mówiąc już o łasicy, mógłby całą kolonię wymordować podczas snu

– opisuje przyrodnik zachowanie zwierząt.

Sposoby przygotowania zwierząt do zimy potrafią zaskoczyć.

Przy ładnej pogodzie robią… sianokosy. Suszą pewne roślinki, zanoszą je do gniazda, ale nie jako zapasy, tylko podściółkę, by było lepiej. Już w pierwsze dniach października wchodzą do nor. Największe świstaki, grube samce, będą na zewnątrz, a ten cały drobiazg – ta młodzież, która lato przetrwała – będzie w środku, żeby się grzać od rodziców, od taty

– wyjaśnia przyrodnik.

Dorosłym zwierzętom zazwyczaj udaje się zgromadzić więcej tłuszczu, dlatego łatwiej im przeżyć.

Czytaj też: Niedźwiedzie pojawiają się w okolicach tatrzańskich osiedli

Tatrzańskie niedźwiedzie coraz częściej mają apetyt na owce

Tatrzańskie niedźwiedzie coraz częściej atakują pasące się owceNiedzwiedzie 0202 – wynika za statystyk RDOŚ w Krakowie. W tym roku niedźwiedzie zabiły już pięć owiec, podczas gdy w całym ubiegłym roku był tylko jeden taki atak. Dziesięć lat temu nie odnotowano ataków niedźwiedzi na owce w całej Małopolsce.

Statystyki szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta gromadzone są przez RDOŚ na podstawie zgłoszeń poszkodowanych rolników, hodowców owiec czy pszczelarzy. RDOŚ szacuje straty i wypłaca stosowne odszkodowania.

Zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), a zarazem specjalista od niedźwiedzi powiedział: 

Niedźwiedzie atakowały zwierzęta hodowlane wielokrotnie w przeszłości z różną częstotliwością, zarówno na terenie Tatr, jak i poza.

Zaznaczył on, że na terenie TPN wypasanych jest w sezonie ok. tysiąca owiec, a jednak w tym roku nie było tu ani jednego ataku niedźwiedzi na stada. Do takich ataków dochodziło poza granicami parku narodowego m.in. w Poroninie i Kościelisku.

polskieradio.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023