PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Niedźwiadek przy popularnym szlaku w Tatrach wciąż szuka matki

Niedźwiadek przy popularnym szlaku w Tatrach wciąż szuka matki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-26 14:00:00
Niedźwiadek

Widywany od soboty przy popularnym szlaku na Kasprowy Wierch samotny niedźwiadek, nadal nie odnalazł swojej matki. 

W celu zapewnienia zwierzętom spokoju zamknięto szlak, reszta jest pozostawiona przyrodzie, która radzi sobie sama – tłumaczy Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Przyrodnik zaznaczył, że podobne historie z zagubionym potomstwem dzieją się w całych Tatrach i nie dotyczą tylko niedźwiedzi. 

Niedźwiadek dalej szuka matki 

Z powodu pojawienia się niedźwiadka zostały zamknięte szlaki turystyczne Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch, szlak dojściowy z Goncisk do dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej oraz szlak narciarski Myślenickie Turnie – Wyżnia Goryczkowa Rówień. Przyrodnicy natomiast nie zaobserwowali niedźwiedziej matki przy młodym. Służby TPN zbierają informacje, które mają dać odpowiedź na pytanie, co tam się naprawdę stało, czy niedźwiadek wypadł z gawry, czy może został porzucony przez matkę.

"Faktem jest, że to jest młody, tegoroczny niedźwiedź i powinien być z matką. Widziany jest jednak sam. Na śniegu obserwowaliśmy także tropy większego niedźwiedzia. Mogą być to tropy matki, ale w tym rejonie jest jeszcze kilka tropów innych dorosłych niedźwiedzi. Jedna niedźwiedzica z tego rejonu ma założą obrożę z nadajnikiem GPS, dzięki której wiemy, że jest ona jeszcze w gawrze” – relacjonował specjalista TPN ds. niedźwiedzi Filip Zięba.

„Czas i cierpliwość pokaże, jak ta sytuacja się rozwinie. My na pewno będziemy działać według wypracowanego schematu. Jest duża szansa, że niedźwiadek zostanie z powrotem przygarnięty przez matkę. Może też być odwrotnie. Jeżeli jest cień nadziei, że przyroda sobie sama poradzi i matka się zaopiekuje młodym, to trzeba dać szansę. Najważniejsze jest zapewnienie spokoju, żeby nie dochodził tam element ludzki” – przekonywał Zięba.

Niedźwiadek

Nie tylko niedźwiedzie gubią potomstwo 

Przyrodnik zaznaczył, że podobne historie z zagubionym potomstwem dzieją się w całych Tatrach i nie dotyczą tylko niedźwiedzi.

„Takie dramaty dotyczą wszystkich dzikich zwierząt, ale to jest przestrzeń przyrody, to nie są zwierzęta udomowione” – mówił przyrodnik.

W styczniu bieżącego roku w Bieszczadach został zabrany przez ludzi mały, schorowany niedźwiadek. Zwierzę po dziesięciodniowym pobycie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu zostało uśpione.

Czytaj też: Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach. „Są teraz bardzo głodne”

PAP/fot. pixabay


Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

BULT SMOGOWICZE