O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Nawodnienie deszczowniane. Dzięki tym sposobom zastępuje deszcz

nawodnienie deszczowniane

Nawodnienie deszczowniane jest nawodnieniem powierzchniowym. Deszczownie zastępują naturalne opady deszczu, wytwarzając sztuczny.

Dzięki stosowaniu deszczowni możemy spodziewać się efektu podlewania zbliżonego najbardziej do naturalnego nawadniania pola deszczem. Przy deszczowaniu roślin następuje zmywanie licznych szkodników, takich jak mszyce, przędziorki, pchełki. W tym przypadku źródłem poboru wody mogą być studnie, stawy, zbiorniki wodne lub cieki płynące.

Budowa deszczowni 

Nawodnienie deszczowniane umożliwia zastąpienie naturalnych opadów sztucznym deszczem. Dzięki stosowaniu deszczowni umożliwiamy roślinom prawidłowo rosnąć. Przy deszczowaniu roślin następuje również zmywanie licznych szkodników, takich jak mszyce, przędziorki, pchełki. Wodę możemy czerpać ze studni, stawu, zbiornika wodnego lub cieków płynących. 

Deszczownie są zbudowane z agregatu pompowego i sieci rurociągów, do których dołączone są zraszacze. To właśnie dzięki zraszaczom woda się rozpryskuje i nawilża glebę. Zraszacze mają średnice dysz 2,5-40 mm. Z kolei promień nawadniania od kilku metrów do około 100 m. W celu ochrony roślin przed przymrozkami należy stosować zraszacze obrotowe jednodyszowe z kołpakiem ochronnym na sprężynie o mechanizmie obrotowym. Jest on niezawodny i ma stabilne obroty. 

nawodnienie deszczowniane studnia

Nawodnienie deszczowniane  systemy 

W zależności od nawadnianych gatunków roślin czy też ukształtowania terenu nawodnienie deszczowniane ma systemy: stacjonarne, półstacjonarne, nawijane, przenośne, przetaczane, frontalne i obrotowe. Stacjonarne umieszcza się w wieloletnich uprawach sadowniczych, półstacjonarne jest stosowane w uprawach, które zmieniają co kilka lat swoją lokalizację. Z kolei systemy nawijane służą do nawadniania wszystkich rodzajów upraw. Przenośne sytuuje się na uprawach o niewielkiej powierzchni uprawowej. Przetaczane są idealne na pola o regularnych kształtach. Systemy frontalne i obrotowe umieszczamy na dużych, płaskich polach bez przeszkód. 

Czytaj też: Nawadnianie marchwi – w jaki sposób wpływa na wielkość plonu?

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023