O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Naukowcy odkryli mikroplastik w najgłębszych częściach płuc człowieka

mikroplastik

Brytyjscy naukowcy po raz pierwszy na świecie znaleźli mikroplastik w ludzkich płucach, także w ich najgłębszych rejonach. 

To pierwsze badanie, w którym tego typu cząstki znaleziono w tym narządzie u żywych osób. „Mikroplastik znajdowano już w próbkach pochodzących z autopsji. Tym razem jest to pierwsze, znaczące badanie, wskazujące na obecność plastiku w płucach żywych ludzi” – podkreśla Laura Sadofsky, główna autorka pracy opublikowanej w piśmie „Science of the Total Environment”.

Mikroplastik został znaleziony podczas rutynowych zabiegów chirurgicznych

Zespół z University of Hull donosi o odkryciu związanym z wszechobecnym plastikiem. Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy wykryli cząstki mikroplastiku w płucach żywych osób.

Mikroplastik to niewielkie, mikroskopijne cząstki tworzyw, powstające przy naturalnym rozpadzie czy ścieraniu różnego rodzaju odpadów i przedmiotów codziennego użytku. Jak pokazują kolejne badania, cząstki te zanieczyszczają już niemal każdy element środowiska naturalnego i otoczenia człowieka. W 11 spośród 13 próbek tkanek płuc naukowcy znaleźli 39 cząstek mikroplastiku.

„Mikroplastik znajdowano już w próbkach pochodzących z autopsji. Tym razem jest to pierwsze, znaczące badanie, wskazujące na obecność plastiku w płucach żywych ludzi” - podkreśla Laura Sadofsky, główna autorka pracy opublikowanej w piśmie „Science of the Total Environment”.

„Pokazuje ono również, że cząstki te obecne są w dolnych częściach płuc. Kanaliki w płucach są bardzo cienkie, więc nikt nie spodziewał się, że plastikowe cząstki mogą się przez nie przedostać. Ewidentnie jednak tam są” – mówi ekspertka.

Próbki płuc zostały pobrane od pacjentów w czasie rutynowych zabiegów chirurgicznych.

mikroplastik

Naukowcy nie spodziewali się takich ilości plastiku w płucach 

Znaleziony mikroplastik pochodzi z używanych na co dzień tworzyw, stosowanych do produkcji butelek, opakowań, ubrań, lin i sznurków, a także stosowanych w różnych procesach przemysłowych.

Najwięcej było cząstek polietylenu i nylonu. W próbkach z górnych partii płuc badacze wykryli w sumie 0,23 cząstki na gram tkanki, ze środkowych części – 0,33, a z dolnych – 1,65. Znacznie więcej cząstek znajdowało się w płucach mężczyzn, niż kobiet. Cząstki miały rozmiary od 12 do prawie 2,5 tys. mikrometrów.

„Nie spodziewaliśmy się największej liczby cząstek w dolnych rejonach płuc, ani cząstek o takich rozmiarach. To zaskakujące, ponieważ przewody transportujące powietrze są węższe w dole płuc. Spodziewalibyśmy się więc, że cząstki o takiej wielkości zostaną zatrzymane, zanim dostaną się głębiej” – wyjaśnia dr Sadofsky.

Więcej informacji na stronie https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969722020009 

Czytaj też: Mikrodrobiny plastiku zalały Sri Lankę. Katastrofa ekologiczna

PAP/fot. tt Environmental Investigation Agency, Amusa Victor 

 

swiatrolnika.info 2023