O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Najstarsze drzewo świata ma prawdopodobnie 5400 lat i chilijskie korzenie

najstarsze drzewo świata

Według naukowców najstarsze drzewo świata może być pradziadkiem chilijskich Andów. Drzewo nazywa się Gran Abuelo.

Gdyby potwierdzono wiek drzewa, Gran Abuelo byłaby o prawie 600 lat starsza od obecnego oficjalnego rekordzisty w kategorii najstarszego drzewa świata, długowiecznej sosny (Pinus longaeva) z Wielkiej Kotliny w Kalifornii, znanej jako Matuzalem. Jednak wciąż pozostaje wiele pytań dotyczących dokładnego wieku Pradědečka.

Najstarsze drzewo świata to prawdopodobnie Gran Abuelo

Gran Abuelo to prawdopodobnie najstarsze drzewo świata. Według nowych badań gigantyczny cyprys fitzroya, który wznosi się nad wąwozem w chilijskich Andach, może mieć około 5400 lat. Gdyby potwierdzono wiek drzewa, byłoby o prawie 600 lat starsze od obecnego oficjalnego rekordzisty w kategorii najstarszego drzewa świata. Rekordzistą jest długowiecznej sosny (Pinus longaeva) z Wielkiej Kotliny w Kalifornii. 

Wciąż jednak dokładny wiek cyprysa nie został potwierdzony. Naukowcy wskazują, że w celu potwierdzenia wieku potrzebna jest analiza rocznych słojów drzewa. Jest to metoda znana jako dendrochronologia, która jest standardem określania wieku drzewa. Jest jedną z najdokładniejszych metod określania wieku bezwzględnego drewna. Umożliwia ona określenie roku kalendarzowego ścięcia drewna, a czasami nawet sezonu, a tym samym pozwala wyznaczyć graniczną datę powstania np. budowli.

najstarsze drzewo świata cyprys

Gran Abuelo w niebezpieczeństwie

Jonathan Barichivich, klimatolog i globalny naukowiec z Laboratorium Nauk o Klimatu i Środowisku w Paryżu oraz badacz, który stworzył model komputerowy związany z możliwym wiek drzewa alarmuje, że bez względu na wiek drzewa, jest ono zagrożone i wymaga ochrony. Według informacji prawdopodobnie najstarsze drzewo świata jest naprawdę w złym stanie, zwłaszcza z powodu turystyki. Ponadto zmiana klimatu wpłynęła na stan drzewa. Chociaż drzewo przetrwało tysiące lat, według naukowca jego przyszłość jest niepewna.

Cyprys Fitzroya to wysokie, długowieczne, wiecznie zielone drzewo, jedyny gatunek monotypowego rodzaju, który rośnie tylko w południowo-zachodniej Ameryce Południowej. Rośnie w Argentynie i Chile w strefie między 40° a 43° szerokości geograficznej południowej.

Czytaj też: Ruszyło głosowanie internetowe na tegoroczne Drzewo Roku

denik.ck/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023