PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Na Warmii grasuje hybryda wilka z psem. Leśnicy próbują ją złapać

Na Warmii grasuje hybryda wilka z psem. Leśnicy próbują ją złapać

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-05 13:00:00
hybryda wilka z psem

Eksperci ustalili, że zwierzęciem, które leśnicy zaobserwowali przed miesiącem w watasze wilków w Leśnictwie Kłębowo na Warmii, była hybryda wilka z psem.

Eksperci dodali, że zwierzę było w złej kondycji i zalecili odłowienie go. W okolicy, w której była notowana ta wataha, leśnicy uruchomili fotopułapki, by zlokalizować stado, ale na razie bezskutecznie.

Hybryda wilka z psem na Warmii

Pod koniec kwietnia fotopułapka zamontowana przez leśników w Leśnictwie Kłębowo na Warmii zarejestrowała liczącą trzy osobniki watahę wilków, którym towarzyszył inny, czwarty osobnik. Był on wyraźnie inny: miał czarne ubarwienie i nieco inną budowę. Ponieważ leśnicy nie byli pewni, czy inny osobnik w watasze to pies, czy hybryda wilka z psem, poinformowali o nagraniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Ta zaś poprosiła o opinię ekspertów.

,,Osoby, które poprosiliśmy o konsultacje, stwierdziły, że ten odmienny osobnik to hybryda wilka i psa. Dlatego zalecono odłowienie jej z watahy wilków" – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz. Dodała, że w ocenie ekspertów hybryda była w złej kondycji, m.in. kulała.

Hybrydy nie są pożądane w środowisku, dlatego RDOŚ zalecił leśnikom, by odłowili zwierzę. W okolicy, w której była notowana ta wataha, leśnicy uruchomili fotopułapki, by zlokalizować stado, ale na razie bezskutecznie.

,,Nikt więcej tej watahy nie widział, nie obserwowano też hybrydy" – przyznał rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

hybryda wilka z psem

Zwierzę mogło zdechnąć

Justyna Januszewicz przyznała, że nie można wykluczyć, że z powodu złej kondycji fizycznej hybryda wilka z psem padła lub stanie się to w najbliższym czasie.

,,W ocenie ekspertów stan tego zwierzęcia naprawdę nie był najlepszy" – przyznała.

W warmińsko-mazurskich lasach hybryda wilka z psem została zaobserwowana po raz pierwszy. Według RDOŚ w Olsztynie obecnie populacja wilków w warmińsko-mazurskich lasach jest szacowana na 160 osobników. Zwykle wataha liczy od czterech do sześciu osobników. Zwykle jest to para dorosłych wilków i ich potomstwo z ostatniego roku-dwóch. W ocenie RDOŚ nagrana wataha może stanowić parę dorosłych wilków i ich około rocznego potomka. Szczenięta wilków rodzą się w maju.

Nadleśnictwo Wichrowo, w którym leśnicy nagrali nietypową watahę, położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego na terenie powiatów olsztyńskiego i lidzbarskiego. Lasy Nadleśnictwa Wichrowo zgrupowane są w dwóch dużych kompleksach leśnych – na północy rozciąga się kompleks Łaniewski, a w części środkowej i południowej kompleks Wichrowski.

Czytaj też: Oko w oko z drapieżnikiem. Wilk zauważony w Nadleśnictwie Baligród

PAP/fot.RDLP w Olsztynie


Mysikrólik – najmniejszy ptak Europy, występujący powszechnie w Polsce

Autor: Świat Rolnika 2022-07-03 13:00:00

Szczygieł – towarzyski gatunek ptaka o wyjątkowym śpiewie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-02 09:00:00

Młode orły przednie niebawem wylecą ze swoich gniazd

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 07:00:00

BULT SMOGOWICZE