O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Mysikrólik – najmniejszy ptak Europy, występujący powszechnie w Polsce

najmniejszy ptak Europy

Mysikrólik (Regulus regulus) to ptak z rodziny wróblowatych. Jest to najmniejszy ptak Europy.  Jego długość ciała wynosi zaledwie 8,5-9,5 cm.

W Polsce mysikrólik występuje bardzo licznie zwłaszcza w lasach świerkowych gór i w północno-wschodniej części kraju. Opisano kilka podgatunków mysikrólika. W kontynentalnej Eurazji istnieje dziewięć ogólnie przyjętych i bardzo podobnych podgatunków. Wszystkie gatunki mysikrólika są niemal wyłącznie owadożerne.

Najmniejszy ptak Europy – charakterystyka

Najmniejszy ptak Europy ma 8,5-9,5 cm długości, rozpiętość skrzydeł 13,5-15,5 cm, waży 4,5-7,0 g. Z wyglądu podobny do pliszki górskiej, z oliwkowozielonym wierzchem, bufiasto-białym spodem, dwiema białymi pręgami na skrzydłach i gładką twarzą z widocznymi czarnymi tęczówkami. Korona głowy ma czarne boki i wąski czarny przód, a także jasny grzebień, żółty z pomarańczowym środkiem u samca i całkowicie żółty u samicy; grzebień jest wzniesiony, dzięki czemu charakterystyczna pomarańczowa pręga u samca jest znacznie bardziej widoczna. Mały, cienki dziób jest czarny, a nogi są ciemnobrązowe.

Typowe kontaktowe zawołanie mysikrólika to cienki, wysoki dźwięk wydawany w odstępach 1-4 sekund, przy czym wszystkie dźwięki mają tę samą wysokość. Czasami ma ono bardziej stłumione zakończenie lub jest wydawane szybciej. Cała pieśń trwa 3-4 sekundy i jest powtarzana 5-7 razy na minutę. Pieśń tę, często wypowiadaną podczas żerowania samca, można usłyszeć w większości miesięcy w roku. 

Opisano kilka podgatunków mysikrólika. W kontynentalnej Eurazji istnieje dziewięć ogólnie przyjętych i bardzo podobnych podgatunków, różniących się jedynie szczegółami, takimi jak odcień upierzenia. Na poziomie genetycznym dwie formy środkowoazjatyckie, R. r. sikkimensis i R. r. himalayensis, są bardzo zbliżone do siebie i różniły się tylko w niedawnej przeszłości, ale odbiegły od podgatunku zachodniego około 2,8 mln lat temu.

najmniejszy ptak Europy

Występowanie 

Występuje nieomal w całej Europie (na południu rzadziej, najliczniej w środkowej i wschodniej) oraz w Azji – aż po wschodnią Syberię i Japonię oraz w Azji Mniejszej. 

W Polsce mysikrólik występuje bardzo licznie zwłaszcza w lasach świerkowych gór i w północno-wschodniej części kraju (np. w puszczach: Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej).

Najmniejszy ptak Europy rozmnaża się w dojrzałych nizinnych i górskich lasach iglastych, głównie do wysokości 3000 m, a czasami do 4800 m. Wykorzystuje świerk, modrzew, sosnę szkocką, jodłę pospolitą i sosnę górską. Lasy liściaste zamieszkuje tylko wtedy, gdy występują w nich także świerki lub jodły. Miejsca takie jak parki i cmentarze zamieszkuje tylko wtedy, gdy oferują odpowiednie drzewa iglaste, które nie są dostępne lokalnie. Wysokość i rodzaj podrostu nie ma znaczenia.

Pożywienie

Wszystkie gatunki mysikrólika są niemal wyłącznie owadożerne. Żerują na małych stawonogach takich jak gąsienice, pluskwiaki, muchówki, mszyce i pająki. Żywią się również kokonami i jajami pająków i owadów, a czasami pobierają pyłek. Wszystkie gatunki chwytają latające owady podczas lotu. 

Czytaj też: Populacja ptaków kurczy się w zawrotnym tempie. Ekosystem Panamy bije na alarm

wikipedia/fot. wikimedia Oiseauxvendee, Christian Lübke
 

swiatrolnika.info 2023