O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Młode pstrągi potokowe trafią do dolnośląskich rzek

pstrągi potokowe

Młode pstrągi potokowe do końca kwietnia trafią do dolnośląskich rzek, głównie w Kotlinie Kłodzkiej. Będzie ich blisko 4 tony. 

Akcję ratowania tego gatunku ryb prowadzi Polski Związek Wędkarski wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Jak wskazano w informacji, problemem w utrzymaniu na optymalnym poziomie populacji pstrąga są susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników. Dla małych pstrągów niebezpieczne są także zanieczyszczone ściekami wody i inne gatunki zwierząt, m.in. czaple i wydry.

Pstrągi potokowe trafiają do rzek w ramach akcji zarybiania 

W ramach kwietniowej akcji zarybiania do rzek na Dolnym Śląsku trafić mają w tym roku młode pstrągi potokowe. 

"Zdaniem ekspertów zarybianie polskich rzek jest konieczne. Uwarunkowania środowiska doprowadziły do ograniczenia możliwości rozmnażania się tego gatunku ryb wędrownych. W całej akcji ważna jest regularność zarybiania, dlatego jesteśmy obecni każdego roku już od 14 lat" – powiedział wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski, cytowany w przesłanym komunikacie. 

Jak dodał Wiązowski, tylko podczas czwartkowej akcji wypuszczono około 13 tys. sztuk młodych, dwuletnich pstrągów potokowych.

Warunki nie sprzyjają populacji pstrąga 

Jak wskazano w informacji, problemem w utrzymaniu na optymalnym poziomie populacji pstrąga są susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników. Inne zagrożenia dla tych zwierząt – obok obiektów hydrotechnicznych pozbawionych przepławek uniemożliwiających rybom migracje – to również roboty naprawcze i remontowe w korytach rzek prowadzone za pomocą ciężkiego sprzętu. Na małe pstrągi potokowe czyha wiele niebezpieczeństw, takich jak czaple i wydry. Niebezpieczne są dla nich również zanieczyszczone ściekami wody.

"Rozwiązaniem pozostaje regularne zarybianie, najlepiej materiałem zarybieniowym pozyskanym z tego samego dorzecza celem zachowania równowagi genetycznej. Nasze ryby pochodzą ze specjalnej hodowli w Ścinawce Średniej, która wykorzystuje naturalne wody rzeki Posna" – zwrócił uwagę Rafał Diug z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Od 2007 do 2021 roku z pomocą WFOŚiGW wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 13 mln ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł blisko 2,9 mln zł, przy czym wysokość dotacji z Funduszu we Wrocławiu stanowiła ponad 1,8 mln zł.

Czytaj też: NFOŚiGW przeznaczy prawie milion złotych na migrację ryb

PAP/fot. wikimedia Karelj,Stefan Weigel

swiatrolnika.info 2023