PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Mikroplastik z Europy może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Mikroplastik z Europy może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-21 08:00:00
Mikroplastik

Mikroplastik wypływający z rzek Europy gromadzi się w różnych rejonach Oceanu Arktycznego. Kiedy się już tam znajdzie, może szkodzić miejscowym ekosystemom.

Wcześniejsze badania pokazały już obecność wysokich stężeń mikroplastiku w rejonie Oceanu Arktycznego. Nie było jednak określone źródło zanieczyszczenia. Autorzy pracy opublikowanej na łamach magazynu „Scientific Reports”, odkryli, że po uwolnieniu z rzek mikroplastik porusza się przede wszystkim dwiema głównymi drogami. 65 proc. wędruje wzdłuż wybrzeża Norwegii do Morza Łaptiewów na północy Rosji, zanim przekroczy biegun północny. Później opuszcza Ocean przez Cieśninę Fram między Svalbardem a Grenlandią.

Mikroplastik uwalniany z rzek spływa do Oceanu Arktycznego

Autorzy pracy opublikowanej na łamach magazynu „Scientific Reports” (DOI: 10.1038/s41598-022-07080-z) wykorzystali symulacje codziennego napływu plastiku z 21 głównych rzek północnej Europy w okresie 10 lat, oraz ruchu tych zanieczyszczeń w czasie kilku dekad.

Porównali tak uzyskane wyniki z obecnością mikroplastiku w 121 próbkach pobranych z 17 miejsc przy zachodnim wybrzeżu Norwegii w latach 2017-2018.

Odkryli, że po uwolnieniu z rzek mikroplastik porusza się przede wszystkim dwiema głównymi drogami. 65 proc. wędruje wzdłuż wybrzeża Norwegii do Morza Łaptiewów na północy Rosji, zanim przekroczy biegun północny. Później opuszcza Ocean przez Cieśninę Fram między Svalbardem a Grenlandią.

30 proc. plastiku także płynie wzdłuż norweskiego wybrzeża, a potem kieruje się na południe przez Cieśninę Fram, aby opłynąć wschodnie i południowe wybrzeże Grenlandii, zanim przemieści się dalej na południe wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Kanady.

mikroplastik

Mikroplastik krąży po Arktyce co najmniej od dekady

Symulacja 20 lat tych wędrówek pokazała też, gdzie plastik się gromadzi.

Główne miejsca to Basen Nansena na Oceanie Arktycznym, Morze Barentsa, wspomniane już Morze Łaptiewów między Rosją i Oceanem Arktycznym oraz Morze Baffina położone między Grenlandią i Kanadą.

Symulacje wskazują, że mikroplastik krąży na terenie Arktyki co najmniej od dekady.

Badacze twierdzą, że może wywierać negatywny wpływ na miejscowe ekosystemy i nawołują do działań ograniczających ilość tego rodzaju zanieczyszczeń.

Czytaj też: Mikroplastik zanieczyszcza grunty orne i niszczy glebę!

PAP/fot. unsplash, Sören Funk/fot. pixabay

 


Chwile grozy na Podkarpaciu. Wilk grasuje po miasteczku

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 14:00:00

Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

BULT SMOGOWICZE