O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Mamuty wyginęły przez ludzi? Badania nie pozostawiają złudzeń

Mamuty

Mamuty wyginęły szybciej przez ludzi. Ludzie odegrali znaczącą rolę w wyginięciu mamuta włochatego na obszarze Eurazji – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru periodyku „Ecology Letters”.

Nasze badania dowodzą, że człowiek odegrał kluczową rolę i był stałym czynnikiem zmniejszania się populacji mamuta włochatego. – opisuje główny autor publikacji, prof. Damien Fordham z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii. Zespół australijskich i duńskich naukowców prześledził, jak w ciągu 20 tys. lat zanikała populacja mamutów.

Mamuty a ludzie

Wiemy, że ludzie polowali na mamuty dla mięsa, skór, kości i kłów. Mimo to do teraz nie potrafiliśmy rozdzielić dwóch czynników, które odegrały rolę w wymieraniu tych zwierząt: ocieplenia klimatu i polowań, prowadzonych przez człowieka.

– opisuje Fordham.

Naukowcy zastosowali modelowanie komputerowe, analizę skamieniałości i dawnego DNA do rozwikłania zagadki wymarcia mamutów. Zdaniem badaczy te wszystkie dane układają się w całościowy obraz. Wynika z nich, że na niektórych obszarach ludzie przyspieszyli zagładę mamutów nawet o ok. cztery tys. lat.

Oprócz tego z badań wynika, że w niektórych regionach Arktyki mamuty prawdopodobnie przetrwały o tysiące lat dłużej, niż pierwotnie uważano. Żyły w niewielkich enklawach o korzystnym klimacie i małym zaludnieniu. Badania DNA dowodzą, że jeszcze ok. pięć tys. lat temu mamuty żyły na Syberii.

Badacze podkreślają, że zwierzęta weszły na drogę wymierania na wiele tysiącleci przed wyginięciem ostatnich osobników.

Mamuty powrócą?

Dzięki grantowi wysokości 15 mln dolarów Mamuty naukowcy postarają się odtworzyć mamuty, tworząc genetyczną krzyżówkę zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta; pierwsze mamuciątko może urodzić się za sześć lat.

– pisze "Guardian".

Projekt dotyczący odtworzenia mamuta był omawiany od ponad dekady, "czasem nawet serio", ale w poniedziałek naukowcy poinformowali, że nowe dofinansowanie powinno pozwolić im na realizację tego pomysłu – podaje brytyjski dziennik.

Mamuty wyginęły około 10 tys. lat temu, ale dzięki pozyskaniu ich DNA i połączeniu go z komórkami słonia azjatyckiego można stworzyć "wszechstronne komórki macierzyste", które będą mogły przekazywać mamucie DNA – wyjaśnia "Guardian".

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, embriony genetycznej krzyżówki będą dojrzewały w sztucznych warunkach lub donoszone będą przez słonicę-surogatkę. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze mamuciątka pojawią się za sześć lat – kontynuuje dziennik.

Czytaj też: Zwierzęta domowe zaszkodziły rodzimej faunie Madagaskaru

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023