PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Lubuskie: Rybołowy w rekordowej liczbie opuściły swoje gniazda

Lubuskie: Rybołowy w rekordowej liczbie opuściły swoje gniazda

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-07 22:00:00
Rybołowy

Rybołowy są kontrolowane przez monitoring od 12 lat. Z badań wynika, że ten rok był rekordowy, jeśli chodzi o sukces lęgowy tego drapieżnika w Lubuskim.

Na świat przyszło więcej młodych niż w minionych latach – poinformował PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wlkp. Zaznaczył, że mimo bardziej optymistycznych danych z tego roku, rybołów w woj. lubuskim nadal pozostaje gatunkiem, który oscyluje na granicy wymarcia i wymaga dalszej ochrony czynnej oraz szczególnej troski ze strony organów ochrony przyrody.

Rekordowy przyrost rybołowów

„W tym roku skuteczne lęgi zarejestrowano u ośmiu z jedenastu par ptaków, które łącznie odchowały aż 20 młodych, czyli aż o cztery pisklęta więcej niż przed rokiem” – powiedział PAP Bielewicz.

Rybołowy są jedynym gatunkiem ptaka drapieżnego w woj. lubuskim, dla którego RDOŚ w Gorzowie opracował specjalną strategię ochrony i realizuje ją od 12 lat, przy współpracy z energetykami, leśnikami i ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów.

Strategia ochrony tego gatunku zakłada cykliczną realizację kontroli stanu populacji rybołowa oraz wdrażanie działań ochronnych związanych m.in. z budową sztucznych gniazd na drzewach i słupach energetycznych w miejscach potencjalnego występowania ptaków, ochronę żerowisk rybołowa, wdrażanie ochrony strefowej, a także prowadzenie działalności edukacyjnej wśród leśników, myśliwych oraz właścicieli stawów rybnych.

Każdego roku oceniana jest również liczebność populacji lęgowej rybołowa w regionie, rozpowszechnienie gatunku oraz parametry rozrodcze, a także trendy tych wskaźników.

"Uzyskane w tym roku wyniki potwierdzają stabilizację liczebności rybołowa w regionie na poziomie jedenastu par lęgowych. Dla porównania, w 2011 r. w całym woj. lubuskim gniazdowały zaledwie dwie pary tego gatunku” – podkreślił Bielewicz.

Rybołowy to rzadki gatunek

Ciekawską jest również fakt, iż od paru lat, na kilku specjalnie zamontowanych platformach gniazdowych i przeznaczonych dla ochrony rybołowa zagnieździł się inny skrajnie zagrożony gatunek w kraju, jakim jest największy z naszych rodzimych sokołów, czyli sokół wędrowny. Z powodzeniem drapieżniki te również wyprowadzają lęgi w lubuskich lasach, a ich liczebność sukcesywnie wzrasta.

Rybołowy (Pandion haliaetus) to drapieżny ptak wędrowny, osiągający masę do dwóch kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Ma brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu i nieco nastroszone pióra na tyle głowy. Jego głównym pożywieniem są ryby.

Do Polski rybołowy przylatują najczęściej na przełomie marca i kwietnia, niekiedy nawet później. Po odchowaniu młodych, najczęściej pod koniec sierpnia, opuszczają nasz kraj. Z reguły wracają do tych samych gniazd przez kilkanaście lat.

W naszym kraju rybołów należy do najrzadszych gatunków ptaków szponiastych. Krajową populację szacuje się na około 30 par. Rybołów jest gatunkiem tzw. szczególnej troski, a jego ścisłą ochronę sankcjonuje prawo krajowe i europejskie.

Czytaj również: Rybołowy wracają na swoje lęgowiska w Ziemii Lubuskiej

PAP/fot.pixabay