O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Leśny Bank Genów otrzymał świeżą dostawę szyszek

Leśny Bank Genów

Pół tony szyszek świerka pospolitego otrzymał Leśny Bank Genów Kostrzyca. Szyszki pochodzą z plantacji nasiennej w poznańskim Nadleśnictwie Pniewy. W Leśnym Banku Genów Kostrzyca szyszki zostaną wyłuszczone, a uzyskane nasiona spakowane jako zasoby genowe w chłodniach. Leśny Bank Genów Kostrzyca nie tylko gromadzi nasiona, ale również wydaje je do produkcji szkółkarskiej. Obecnie robi tak z nasionami sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, a także lipy drobnolistnej czy czereśni ptasiej.

Leśny Bank Genów otrzymał szyszki

To, że Leśny Bank Genów otrzymuje szyszki czy nasiona jest czymś normalnym, jednak te szyszki pochodzą z plantacji nasiennej Nadleśnictwa Pniewy i stanowią potomstwo 58 drzew matecznych z nadleśnictw Hajnówka i Białowieża oraz z Białowieskiego Parku Narodowego. Drzewa mateczne to „najlepsze z najlepszych” okazy danego gatunku, rosnących w danym regionie. Ich wybór oraz uznanie obwarowane jest ścisłymi regułami oraz przepisami ustawy o leśnym materiale rozmnożeniowym.

Tę wyjątkową plantację założono w Wielkopolsce ponad 30 lat temu. Co roku zbierane są z niej szyszki na potrzeby produkcji sadzonek dla nadleśnictw zlokalizowanych w rejonie Puszczy Białowieskiej. Od kilkudziesięciu lat w poznańskim Nadleśnictwie Pniewy rośnie kawałek Puszczy Białowieskiej.
Nadleśnictwo Pniewy od Puszczy Białowieskiej dzielą setki kilometrów, ale to właśnie w Wielkopolsce ponad 30 lat temu założono wyjątkową plantację nasienną. Na terenie szkółki leśnej w Dąbrowie,  na powierzchni 6,64 ha, posadzono 1726 sadzonek tzw. świerka białowieskiego. Drzewka te stanowią potomstwo 58 drzew matecznych pochodzących z nadleśnictw Hajnówka i Białowieża oraz z Białowieskiego Parku Narodowego.

Leśny Bank Genów Kostrzyca zajmie się teraz dostawą. Szyszki zostaną wyłuszczone, a uzyskane nasiona spakowane jako zasoby genowe w chłodniach.

MRiRW: Od 1 stycznia 2021 r. UK wprowadza kontrole graniczne

Leśny Bank Genów zaopatruje szkółki

Leśny Bank Genów Kostrzyca nie tylko gromadzi nasiona, Lesny Bank Genow ale również wydaje je do produkcji szkółkarskiej. Obecnie robi tak z nasionami sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, a także lipy drobnolistnej czy czereśni ptasiej. Te ostatnie - lipa i czereśnia - poddawane są procesowi stratyfikacji, co oznacza zabiegi przyśpieszające kiełkowanie, na przykład poprzez umieszczenie w wilgotnym podłożu o odpowiedniej dla danego gatunku temperaturze.

Warto dodać, że w ostatnim czasie Leśny Bank Genów Kostrzyca zgromadził także tkanki i nasiona bagna zwyczajnego, zebrane w Parku Narodowym Gór Stołowych. Przeprowadzono także zbiory nasion różanecznika alpejskiego w Karkonoskim Parku Narodowym, a planowane jest pozyskanie tkanek i nasion kotewki orzecha wodnego w okolicach Głogowa i w rezerwacie przyrody Odrzysko.

W zeszłym roku Leśny Bank Genów Kostrzyca pozyskał ponad 1 tys. kg szyszek. W stacji prowadzone są również oceny zebranych w sierpniu nasion roślin zielnych. Oceniane są między innymi nasiona lnu złocistego, mieczyka dachówkowatego czy kosaćca syberyjskiego. Trafiają one do Zespołu Przechowalni Materiału Rozmnożeniowego lub do Pracowni Kriokonserwacji. Tam wykonywane są czynności związane z tworzeniem zasobów genowych i depozytów nasiennych.

lasy.gov.pl/fot.LBG

swiatrolnika.info 2023