PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Leśnicy też pomagają Ukrainie. Wielka solidarność Polaków

Leśnicy też pomagają Ukrainie. Wielka solidarność Polaków

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-04 15:00:00
Leśnicy

Leśnicy z RDLP w Lublinie nie pozostają obojętni na sytuację powstałą w wyniku agresji Rosji na Ukrainę.

Tamtejsi pracownicy zjednoczyli swoje wysiłki, aby wspierać osoby przybywające do Polski udzielając im niezbędnej pomocy. Wraz z postępującą eskalacją konfliktu systematycznie wzrasta liczba uchodźców wojennych zmierzających w kierunku naszej granicy. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowią matki z dziećmi oraz osoby starsze przedostające się do naszej ojczyzny w obawie o swoje życie.

Leśnicy solidarni z Ukrainą

Pracownicy z  przygranicznych nadleśnictw utworzyli punkty pomocy zlokalizowane nieopodal przejść w Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. W zależności od możliwości technicznych, w pobliżu miejsc przekroczenia granicy zostały ustawione zielone namioty, w których leśnicy, oferują wsparcie uchodźcom, m.in. ciepłe posiłki i napoje, środki pierwszej potrzeby, zapewniając jednocześnie możliwość ogrzania się i odpoczynku. Nad bezpieczeństwem osób odwiedzających „leśne” punkty przez całą dobę czuwają strażnicy leśni pomagając m.in. w porozumiewaniu się z uchodźcami.

,,W obecnej sytuacji nie mogliśmy postąpić inaczej, zaangażowaliśmy się w niesienie pomocy uciekającym przed wojną, którzy szukają bezpiecznego schronienia. Wszystkie inicjatywy w tym zakresie zrodziły się wśród braci leśnej z potrzeby serca” – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.

Akcja # PomagamUkrainie

Ponadto to w odpowiedzi na akcję #PomagamUkrainie nadleśnictwa są w stałym kontakcie z samorządami, organizacjami charytatywnymi i punktami recepcyjnymi w celu intensyfikacji i właściwej koordynacji pomocy humanitarnej. Stąd zaangażowanie lubelskich leśników w zainicjowane zbiórki wody, żywności, środków medycznych i opatrunkowych, koców, śpiworów, odzieży oraz innych potrzebnych materiałów i produktów. Lasy Państwowe wyraziły także pełną gotowość w zakresie udostępnienia uchodźcom wojennym swojej bazy noclegowej. Wielu pracowników jednostek LP wraz ze swoimi rodzinami angażuje się również w niesienie pomocy w ramach wolontariatu.

,,Mamy nadzieję, że działania wojenne  u naszych wschodnich sąsiadów   szybko się  zakończą, dzięki czemu będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów. Chęć wspierania obywateli Ukrainy jest w tym trudnym czasie naturalnym ludzkim odruchem. Leśnicy będą pomagać wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują dopóki sytuacja będzie tego wymagała” – dodaje dyrektor Byra.  

 Czytaj też: Moskiewska giełda znów się nie otworzy. Rosja powoli bankrutuje

lasy.gov.pl/fot.LP,Paweł Kurzyna