PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Leśnicy chcą przybliżyć turystom podkarpacką dolinę Osławy

Leśnicy chcą przybliżyć turystom podkarpacką dolinę Osławy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-28 22:00:00
Leśnicy

Leśnicy chcą przybliżyć turystom atrakcje leżącej w nadleśnictwie Komańcza na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego doliny Osławy.

Jak zaznaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, "te malownicze okolice doczekają się wkrótce nowych form zagospodarowania terenu, które ułatwią turystyczne wędrówki". "Wyeksponowane zostaną też kulturowe i historyczne ciekawostki" – zauważył.

Leśnicy chcą wzbogacić turystycznie dolinę Osławy 

O turystyczne zagospodarowanie doliny – przypomniał rzecznik – "upominają się organizacje społeczne z terenu gminy Komańcza na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego; postulują m.in. przywrócenie ruchu na trasie dawnej kolejki leśnej".

Rekonesans, który przeprowadzili leśnicy, samorządowcy i społecznicy, zrodził pomysły, by wzbogacić ten teren w urządzenia służące turystom.

"Przede wszystkim chcemy doprowadzić do odkrzaczenia torowiska kolejki na trasie z Duszatyna do Smolnika, by latem mogła służyć wędrowcom a zimą narciarzom przemierzającym dolinę i to jest największe wyzwanie" – mówił Marszałek.

Podkreślił, że "kolejka nie kursuje od prawie 30 lat, dlatego niezbędne będą także remonty mostów kolejowych nad rzeką". "W przyszłości miejscowa fundacja chce uruchomić tu przewozy pasażerskie drezynami" – wyjaśnił.

Leśnicy

Atrakcje w dolinie 

Dobiegają końca prace nad projektem ścieżki historyczno-przyrodniczej "Doliną Osławy".

Obejmie on także budowę dużej wiaty turystycznej z piecem i kominem, kilku małych zadaszeń, montaż ław i stołów, ustawienie tablic informacyjnych, budowę mostków na potokach w ciągu szlaku do Jeziorek Duszatyńskich oraz parkingów w Mikowie i Duszatynie.

Największą atrakcją doliny są Jeziorka Duszatyńskie, chronione w formie rezerwatu "Zwiezło". Turystów przyciąga też rezerwat "Przełom Osławy pod Duszatynem".

Czytaj też: Salamandry plamiste rozpoczęły okres rozrodu na Podkarpaciu

PAP/fot. fb Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie/fot. wikimedia, Silar

 


Autor: Sebastian Wroniewski

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści


Autor: Sebastian Wroniewski

KGHM Polska Miedź sfinansuje badania bocianów


Autor: Świat Rolnika

Najstarsze drzewo świata ma prawdopodobnie 5400 lat i chilijskie korzenie


BULT SMOGOWICZE