PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Latające ssaki zimują w rezerwacie "Nietoperek" w Lubuskim

Latające ssaki zimują w rezerwacie "Nietoperek" w Lubuskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-19 20:00:08
ssaki

Latające ssaki zadomowiły się w rezerwacie "Nietoperek" w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Zimuje tam 35 770 nietoperzy należących do ośmiu gatunków.

Dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poinformował w niedzielę, że w rezerwacie "Nietoperek" w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym zimuje 35 770 nietoperzy należących do ośmiu gatunków. Liczba ta wynika z tegorocznego 21. Liczenia tych zwierząt przeprowadzonego w sobotę przez zespół polskich i zagranicznych naukowców.

Latające ssaki zadomowiły się w rezerwacie "Nietoperek" 

Chiropterolodzy sprawdzali liczebność, skład gatunkowy kolonii oraz kondycję zwierząt. Zebrane dane zostaną poddane wnikliwej analizie, m.in. pod kątem wpływu zmian klimatycznych na te jedyne latające ssaki. Nietoperze są bowiem swoistym barometrem zmian zachodzących w klimacie.

Jest to drugi rok spadku liczebności nietoperzy w tej największej zimowej kolonii tych zwierząt w naszym kraju. W zeszłym roku naliczono tam 36 838 osobników. Natomiast w 2020 r. odnotowano rekordowy wynik dla tego zimowiska, kiedy to okres zimowej hibernacji spędzało w podziemiach MRU 38 909 nietoperzy.

"Na razie nie martwimy się tym dwuletnim trendem spadkowym, ale jeśli w przyszłym roku ta tendencja utrzyma się na podobnym poziomie, to będzie to już sygnał alarmowy, że coś złego dzieje się z nietoperzami z powodu globalnego ocieplenia. W grę wchodzi głównie spadek poziomu wody w podziemiach, który może być spowodowany zarówno zmianami klimatycznymi, jak i czynnikami antropogenicznymi, czyli nieprzemyślaną działalnością człowieka" – powiedział Kokurewicz.ssaki nietoperze

Dodał, że wśród najliczniejszych gatunków zimujących w rezerwacie nietoperzy "Nietoperek" są ssaki gatunków ciepłolubnych, dla których proces wzrostu temperatury w podziemiach jest zjawiskiem korzystnym. Zaliczają się do nich m.in. nocki rude i nocki duże. Z kolei spada liczba nietoperzy zimnolubnych, którym coraz trudniej znaleźć odpowiednio chłodne miejsca do hibernacji. W tej grupie są m.in. mopki zachodnie i gacki brunatne.

Liczenie nietoperzy w MRU

Liczenia nietoperzy odbywają się od 1999 r. Mają na celu nie tylko badanie biologii tych latających ssaków, ale również ich ochronę. Nadzór nad tymi działaniami sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

W tym roku w akcji wzięło udział około 60 naukowców z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Szwecji i ze Słowenii.

Polska ma obowiązek składania Komisji Europejskiej co pięć lat raportu o stanie cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków objętych ochroną w ramach obszarów Natura 2000, a do takich należy kompleks MRU. Jego większa część ma również status rezerwatu przyrody.

Sprawdź: Ojcowski Park Narodowy: Jaskinia Ciemna zamknięta. Nietoperze hibernują

PAP/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Sęp płowy został dostrzeżony przez przyrodników na Babiej Górze


Autor: Sebastian Wroniewski

Kojot w Polsce? Nie, to jego daleki kuzyn szakal złocisty


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zarząd Zieleni: Opryski przeciw komarom w tym roku nie będą używane 


BULT SMOGOWICZE