PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Kolejne żółwie błotne trafiły do zbiornika przy Nadleśnictwie Siewierz

Kolejne żółwie błotne trafiły do zbiornika przy Nadleśnictwie Siewierz

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-30 08:00:00
żółwie

Stado żółwi błotnych w zbiorniku przy Nadleśnictwie Siewierz powiększyło się o kolejne dwa żółwie z warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Żółw błotny od 1996 r. jest na czerwonej liście IUCN, a w polskiej Czerwonej Księdze od 2001 r. Na stałe monitorowanych jest 10 stanowisk w Polsce. Leśnicy z Siewierza czynią starania, aby uzyskać zgodę na poszukiwania żółwi błotnych w terenie. 

Żółwie trafiły do zbiornika

To już niemal trzy lata od momentu, kiedy sześć żółwi zostało przywiezionych z warszawskiego ZOO. Żółwie świetnie czuje się w stworzonym przez leśników stanowisku.

,,W ubiegłym roku, podczas badania kontrolnego okazało się, że wszystkie sporo przyrastają na wadze, a to oznacza, że mają tu idealne warunki do życia” – mówi Adam Hryniewicz, herpetolog z ZOO w Warszawie, dodając, że przywiezione przez niego dwa kolejne okazy (samiec i samica) powinny szybko zadomowić się w nowych warunkach.

Leśnicy niemal do ostatniej chwili czekali na wszystkie zgody, pozwalające na transport i wprowadzenie do środowiska kolejnych żółwi.

,,Przepisy w tym zakresie są bardzo rygorystyczne. Jednak spełniamy wszystkie wymogi, aby w warunkach kontrolowanych móc roztoczyć opiekę nad gatunkiem ściśle chronionym. Nie mieliśmy zatem wątpliwości, że uda nam się pozyskać kolejne osobniki, nie wiedzieliśmy tylko, kiedy to nastąpi” – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Żółwie do zbiornika 24 maja 2022 r. wpuścili Jurand Irlik, zastępca dyrektora regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Przemysław Skrzypiec, zastępca dyrektora RDOŚ w Katowicach.

,,W mojej trzydziestoletniej karierze to było zupełnie nowe i niezwykle zadanie. Prywatnie – duże przeżycie” – powiedział Jurand Irlik.

żółwie

Żółwie muszą być bezpieczne

Herpetolog Adam Hryniewicz zadbał o to, by żółwie były bezpieczne zarówno podczas transportu, jak i wprowadzania do środowiska.

,,Lateksowe rękawiczki przy kontakcie z żółwiami, to wymóg bezpieczeństwa nie dla ludzi, a dla gadów. Lepiej, żeby nie miały kontaktu z człowiekiem” – mówi.

Leśnicy z Siewierza czynią starania, aby uzyskać zgodę na poszukiwania żółwi błotnych w terenie.  Jak się bowiem okazuje, na terenie Nadleśnictwa istnieją miejsca i pewne znaki charakterystyczne, które sugerują,  że żółwie mogą tam występować w stanie naturalnym.

Żółw błotny od 1996 r. jest na czerwonej liście IUCN, a w polskiej Czerwonej Księdze od 2001 r. Największe ostoje tego gada w Polsce znajdują się m.in. w Sobiborskim Parku Krajobrazowym – rezerwat przyrody Żółwiowe Błota; Poleskim Parku Narodowym, Drawieńskim Parku Narodowym, Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, Kozienickim Parku Krajobrazowym, Zaborskim Parku Krajobrazowym, Puszczy Augustowskiej, rezerwacie przyrody Jezioro Orłowo Małe, Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, Puszczy Rzepińskiej – Ilanka, okolicy Chojnika w powiecie ostrowskim oraz okolicy Szczecina, rezerwacie przyrody „Ostoja Żółwia Błotnego” w gminie Osieczna koło Leszna i rezerwacie Przyrody „Borowiec” w gminie Przyłęk, a także u ujścia rzeki Drwęcy do Wisły (okolice Torunia). Na stałe monitorowanych jest 10 stanowisk w Polsce.

Czytaj też: Dziś Dzień Żółwia. W Polsce swoje święto ma dziś żółw błotny

lasy.gov.pl/fot. Sławomir Cichy, Nadleśnictwo Siewierz/fot.RDLP w Katowicach


Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

BULT SMOGOWICZE