PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Kolej przyjazna środowisku. Ponad połowa Polaków uważa ją za ekologiczną

Kolej przyjazna środowisku. Ponad połowa Polaków uważa ją za ekologiczną

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-14 14:04:00
kolej

Ostatnie badania przeprowadzone przez PKP Intercity sugerują, że kolej w oczach Polaków jawi się jako transport przyjazny środowisku naturalnemu.

Według badania 86 proc. pasażerów dostrzega, że transport kolejowy jest przyjazny środowisku naturalnemu, a aż 56 proc. pasażerów wybiera podróże koleją, gdyż uważa, że to działanie proekologiczne.

Rozwój polskiego transportu kolejowego

PKP Intercity uruchamia nowe połączenia w różnych regionach Polski. W 2016 r. spółka miała 300 punktów zatrzymań, a w 2022 aż 450, więc cały czas wzrasta dostępność usług przewoźnika.

„Nie tak dawno pojawiliśmy się na liniach, gdzie jeszcze 17 lat temu nie było kolei. Jeździmy przykładowo z Warszawy do Białegostoku przez Hajnówkę i obsługujemy inne nowo otwarte połączenia. Widać, że kolej jest oczekiwana w tych miejscowościach przez ludzi, więc stale otwieramy nowe trasy” – informuje Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

kolej

Kolej w porównaniu z autem wychodzi ekologicznie i tanio

Spółka PKP Intercity podejmuje działania mające wspomóc pozyskiwanie nowych pasażerów. Przykładowo zachęca, żeby kierowcy przesiadali się z samochodów do pociągów. Obecnie trwa akcja marketingowa prowadzona w telewizji i na bilbordach promująca przewozy kolejowe i pokazująca, że można za niewielkie pieniądze podróżować po Polsce.

Dla pasażerów znaczenia nabrała ekologia. Warto pamiętać, że kolej to trzy razy mniejszy ślad węglowy w porównaniu do samochodu w przeliczeniu na jednego pasażera i osiem razy mniejszy niż samolot. Jest to bardzo ważna informacja dla podróżnych.

„Pasażerowie coraz częściej zwracają uwagę na aspekty związane z ekologią. Według ostatnich badań 86 proc. z nich dostrzega, że transport kolejowy jest ekologiczny, a aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej z tego właśnie powodu” – podkreśla Marek Chraniuk.

Czytaj także: Polskie miasta coraz częściej stawiają na "Zielony Transport Publiczny"

źródła: PAP/ fot. pixabay
 
 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Leśnicy chcą przybliżyć turystom podkarpacką dolinę Osławy


Autor: Tomasz Racki

Smog zabija Polaków. Tysiące ofiar rocznie


Autor: Świat Rolnika

Oko w oko z drapieżnikiem. Wilk zauważony w Nadleśnictwie Baligród


BULT SMOGOWICZE