O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Kojot w Polsce? Nie, to jego daleki kuzyn szakal złocisty

Kojot w Polsce

Kojot w Polsce nie występuje. W naszym kraju zadomowił się jednak inny gatunek, bardzo podobny do kojota. To szakal złocisty, który przeraża polskich hodowców.

Pierwsze udokumentowane obserwacje jego obecności pochodzą z 2015 r. i widziano go nad Biebrzą, oraz w województwie lubelskim. W lipcu 2017 r. minister środowiska Jan Szyszko wydał zarządzenie, na mocy którego na szakala złocistego będzie można polować od sierpnia obecnego roku.

Kojot w Polsce? Nie tym razem

Co jakiś czas w polskich mediach pojawiają się informacje, że ktoś zauważył kojota. Sęk w tym, że kojot w Polsce nie występuje. Skąd więc przeświadczenie, że go widziano? Bardzo prawdopodobne, że pomylono go z innym psowatym, a mianowicie z szakalem złocistym, który pojawił się na naszych ziemiach około 2015 roku.

Choć obecność szakala przeraża polskich hodowców zwierząt, jego ekspansja jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie można traktować tego zwierzęcia jak gatunku obcego. Szakal złocisty jest bowiem uznawany za gatunek rodzimy w pasie od Bałkanów po Indochiny, obejmując Bliski Wschód. Wędrowne osobniki spotykane są również poza stałym zasięgiem, w tym również w Europie Środkowej.

W porównaniu z wilkiem arabskim, który jest najmniejszym podgatunkiem wilka szarego, szakal jest mniejszy i ma krótsze nogi, krótszy ogon, bardziej wydłużony tułów, mniej wydatne czoło oraz węższą i bardziej spiczastą kufę. Sierść szakala złocistego może mieć różne kolory: od bladego kremowo-żółtego w lecie do ciemnobeżowego w zimie.

kojot w polsce

Szakal to nie gatunek obcy

Pomimo swojej nazwy, szakal złocisty nie jest blisko spokrewniony z afrykańskim szakalem czarnoszyim lub szakalem bocznym, lecz bliżej mu do wilków i kojotów. Uważa się, że przodkiem szakala złocistego jest wymarły pies rzeczny z Arno, który żył w południowej Europie 1,9 miliona lat temu. Najstarsze skamieniałości szakala złocistego w Europie zostały znalezione w Grecji i mają 7000 lat. Mieszańce szakala z psami, zwane psami Sulimowa, pracują na lotnisku Szeremietiewo pod Moskwą, gdzie są wykorzystywane przez rosyjskie linie lotnicze Aerofłot do wykrywania zapachów.

Szakal złocisty występuje licznie w dolinach, nad rzekami i ich dopływami, kanałami, jeziorami i na wybrzeżach morskich, ale rzadko na pogórzu i w niskich górach. Jest to gatunek społeczny, którego podstawową jednostkę społeczną stanowi para rozrodcza i ewentualne młode. Ma duże zdolności przystosowawcze, potrafi zdobywać pokarm od owoców i owadów po małe zwierzęta kopytne. Atakuje ptactwo domowe i ssaki domowe do wielkości cieląt. Jego konkurentami są lis rudy, wilk, ryś, żbik, szop pracz. Poza swoimi rodzimymi terenami w Europie Południowo-Wschodniej rozprzestrzenia się w Europie Środkowej i Północno-Wschodniej na obszary, gdzie wilków jest niewiele lub nie ma ich wcale.

Czytaj też: Szakal złocisty zagraża polskim gospodarstwom

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023